po odebraniu okularów


Załóż swoje okulary i sprawdź:

1) czy dobrze widzisz w swoich nowych okularach.

- Jeżeli są to okulary do stałego noszenia rozejrzyj się wokół i sprawdź czy wszystko dookoła jest wyraźne

- Jeżeli są to okulary do dali powinieneś widzieć wyraźnie przedmioty daleko oddalone.

  1. -Jeżeli twoje okulary są do bliży powinieneś wyraźnie widzieć druk w książce, gazecie. Jeżeli tekst jest lekko niewyraźny należy ów książkę czy gazetę powolutku lekko przybliżyć, bądź oddalić. Optymalna odległość do czytania wynosi ok. 40cm. Jeżeli czytasz wieczorem zalecam to robić przy większej ilości światła.

Sprawdź, czy dobrze widzisz >>>

  1. 2)sprawdź, jak czujesz się w swoich nowych okularach. Czy podczas ich dłuższego noszenia nie kręci ci się w głowie, czy nie bolą gałki oczne, nie boli głowa.

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź:

Poniżej przedstawię kilka moich sugestii dla nowych jak i długoletnich użytkowników okularów, którzy właśnie odebrali od Optyka swoje nowe okulary.


Jeżeli nie nosisz okularów nie trzymaj ich luzem w kieszeni, czy torbie. Wówczas na pewno się zdeformują, co spowoduje, że będą nam się z nosa zsuwać i krzywo leżeć na twarzy, co powoduje psucie wzroku i wygląda komicznie. Tak więc, gdy zdejmujesz okulary zaraz chowaj je do twardego futerału. Okulary zdejmować i zakładać należy oburącz, to spowoduje, że okulary nie będą nam się zsuwać z nosa.

Jeżeli podczas użytkowania, np. podczas czyszczenia zauważysz, że któraś z soczewek rusza się w oprawce lub wypada natychmiast zgłoś się do swojego optyka i poinformuj go o tym. Jeżeli okulary uległy poważniejszemu uszkodzeniu również udaj się do optyka. Więcej o naprawach >>>

Należy także pamiętać by minimum raz dziennie czyścić soczewki miękkimi ściereczkami (nigdy palcami!), a przynajmniej raz w miesiącu należy wyczyścić całe nasze okulary. Więcej o pielęgnacji okularów >>>

Jeżeli odczuwasz którąś z wymienionych objawów przeczytaj poniżej.

Jeżeli w swoich nowych okularach nie widzisz wyraźnie lub nie czujesz się w nich dobrze to natychmiast zgłoś się do swojego optyka z nowymi okularami, z receptą, odpisem/ zleceniem ich wykonania od optyka i swoimi poprzednio noszonymi okularami. Optyk musi sprawdzić, czy wykonał okulary zgodnie z zaleceniem okulisty lub optometrysty. Jeżeli wykonane okulary spełniają wszystkie założenia optyk musi ustalić przyczynę złego widzenia. Bardzo często jeżeli okulista przepisał ci nowe moce należy przez pewien okres przyzwyczaić się do nowych soczewek. Początkowo należy je nosić w swoim mieszkaniu, gdzie dobrze zna się rozmieszczenie wszystkich mebli i przedmiotów, gdzie czuje się pewnie, a następnie stopniowo wydłużać czas noszenia. Jeżeli po 7-14 dniach nie możemy się przyzwyczaić i dalej nie widzimy poprawnie należy powiadomić o tym okulistę. Czasami za złe widzenie odpowiedzialny jest niewłaściwy sposób ustawienia okularów na twarzy noszącego. Przyczyna nieodpowiedniego widzenie przez okulary może również leżeć w chorobach, jak np. cukrzyca, zaćma, jaskra. W tym przypadku okulary dużo nie pomogą, a jedynie sprawią częściowe lepsze widzenie, zabezpieczenie oka przed wiatrem, kurzem, promieniami UV.