Jak pielęgnować, czyścić i konserwować okulary?

Choć to może wielu zaskoczyć, ale dbałość o czyste soczewki jest bardzo ważna. Bo jak mają nasze oczy lepiej widzieć świat skoro szybki przed nim są brudne. Nawet niewielkie zabrudzenia soczewek są niekorzystne. Nasz organizm jako całość nie odczuwa, że to może szkodzić, bo przecież nic nas nie boli. Jednak, by nasze oczy mogły oglądać świat muszą się "przedzierać" przez tę warstwę brudu jaka znajduje się na soczewkach. Powoduje to zwiększony wysiłek oczu. A to oczywiście ma odzwierciedlenie w:
  1. pogarszaniu się widzenia

  2. złym samopoczuciem

  3. bólach oczu

  4. bólach głowy

  5. nudnościach

Bardzo często po powrocie do domu odczuwamy zwiększone zmęczenie, choć praca w danym dniu nie była taka męcząca. W takim wypadku należy zwrócić uwagę, czy soczewki w naszych okularach są czyste, czy są dobrze dobrane, posiadają powłokę antyrefleksyjną, okulary nie uwierają. Może się okazać, że właśnie nasze okulary są winowajcą.

Dlatego, aby uniknąć tych skutków należy dbać o swoje okulary, nie traktować ich po macoszemu, kontrolować swój wzrok.

Zatem WARTO CZĘSTO CZYŚCIĆ OKULARY!Kiedy czyścić:

Po prostu kiedy się zbrudzą. Jednak nie rzadziej niż 1-2 razy dziennie Dodatkowo przynajmniej 1 raz w miesiącu należy okulary umyć w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń zwracając również uwagę na brud jaki się zgromadził w okolicy nosków, śrubek. Czarny kurz w tych miejscach jest bardzo powszechnym zjawiskiem, a bardzo źle odbieranym przez naszego rozmówcę, który wystawia nam opinie osoby niechlujnej.

Jak czyścić:
Okulary należy czyścić używając miękkiej ściereczki (najlepiej mikrofazy) i płynu do czyszczenia soczewek. Nie należy czyścic soczewek na sucho, ponieważ kurz, brud jaki się pojawił może zarysować soczewkę (zwłaszcza jeżeli jest to soczewka "plastikowa").
Myć trzeba spokojnie, nie nerwowo, nie szarpiąc okularów, bez pośpiechu, w miejscu, gdzie jesteśmy pewni, że nas nikt nie popchnie, ani nie trąci. Trzymając stabilnie okulary okrężnymi, poziomymi ruchami czyścimy soczewki uważając, by ściereczka nie zawinęła się wokół noska. Przy dodatkowym szarpnięciu można spowodować jego skrzywienie (a nawet złamanie), a przez to bolące uwieranie w nos.

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: