naprawa okularów

Oczywiście, jeżeli umiejętnie korzystamy z naszych okularów (dowiedz się jak >>>) nic nie powinno się z nimi złego stać. Jednak w wyniku codziennego korzystania z nich nasze okulary ulegają pewnym odkształceniom, dlatego raz na 3 miesiące powinniśmy udać się do optyka celem ich poprostowania i nadania im odpowiednich kątów. Jest to czynność wykonywana na poczekaniu i kosztująca ok.5zł. Jest to bardzo ważne, bowiem pokrzywione okulary mogą nam psuć wzrok.

Życie przynosi różne sytuacje, więc czasami zdarzy się, że nasze okulary ulegną uszkodzeniu. Oczywiście zawsze można zrobić nowe, ale chcąc je naprawić należy pokazać je optykowi, a on stwierdzi, czy dane uszkodzenie jest możliwe do zreperowania.

Naprawić można praktyczne każde uszkodzenie, m.in:

  1. zreperować, bądź dopasować nowy zausznik

  2. dopasować i wkręcić nową śrubkę

  3. umocować tak soczewkę, by nie wypadała

  4. jeżeli pękła jedna soczewka, wstawić nową (jeżeli zniszczeniu uległa soczewka fotochromowa należałoby wymienić obie soczewki, bowiem stopień reakcji na światło jak i kolor nowej może być nieco inny)

  5. naprostować okulary i nadać im prawidłowe kąty

  6. zespawać pękniętą oprawkę metalową

  7. jeżeli pękła oprawa z tworzywa klejenie jest rozwiązaniem bardzo krótkotrwałym

  8. jeżeli uszkodzenie oprawki jest poważne i jej naprawa nie jest opłacalna można przełożyć soczewki do nowej oprawki (po nadaniu im nowego fasonu). Jednak wówczas konieczny jest wybór mniejszej oprawki. Oczywiście im nasze soczewki są większe, tym wybór oprawek wzrasta.

Rzeczywistość pokazuje, że nie każdy optyk robi naprawy, bowiem ostatnio powstało wiele salonów optycznych, które umieją tylko wykonywać nowe okulary. Należy więc poszukać optyka z kwalifikacjami.

Czasami naprawa popsutych okularów powoduje zmniejszenie ich wizualnej estetyki (np. spawanie powoduje spalenie się koloru w miejscu spawu). Takie okulary możemy wówczas traktować jako zapasowe, rezerwowe, czy robocze.Poniżej przedstawiamy jak kilku klientów próbowało samemu naprawić swoje okulary. Dopowiadamy, że my tak mało estetycznie nie robimy.

powrót do strony głównej
powrót do strony głównej
Kontakt

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: