okulary do czytania

Po około 40 roku życia okazuje się, że zaczynamy coraz gorzej widzieć przedmioty, które leżą blisko nas. Trudniej się czyta, szyje, majsterkuje, widzi ekran telefonu, komputera, liczniki w samochodzie, czy wyświetlacz GPS. Nie jest to choroba, a normalny stan naszego organizmu zwany prezbiopią, o czym więcej tu >>>klik.

Rozwiązaniem owego dyskomfortu są okulary do czytania.
Zakłada się je tylko na czas, w którym będziemy czytać, pisać, wykonywać wszystkie czynności, których odległość od nas nie przekracza 45 cm. Potem należy okulary ściągnąć. W żadnym przypadku nie należy w okularach do czytania patrzeć przed siebie (oglądać telewizor, patrzeć w dal).

Okulary te choć zakładane czasami tylko sporadycznego czytania, pisania, itp nie należy traktować po macoszemu. Opinia, że okulary do czytania mogą być byle jakie jest bardzo nietrafna. Dlatego należy bezwzględnie się wystrzegać tzw. okularów gotowych, gdyż dają one bardzo niekorzystne efekty o czym więcej tu >>>klik

By ustrzec się niekorzystnych dolegliwości zdrowotnych każde okulary do czytania powinny być wykonane przez dyplomowanego optyka dla danej osoby indywidualnie, nawet wówczas, gdy bliska osoba użytkuje identyczna moc soczewek. Dlaczego? - odpowiedź jest tu >>>klik

Ze względu na fakt, że okulary do czytania nie są noszone non stop przy wyborze oprawek powinniśmy kierować się nieco innymi kryteriami, niż przy wyborze oprawek na okulary do stałego noszenia. Ze względu na fakt, że są dość często szybko zakładane i zdejmowane, czasami noszone w kieszeni, dlatego powinny one być nieco wytrzymalsze, elastyczne, masywniejsze. Bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli oprawki wykonane z tworzywa, z tzw. płyty, albo z wtrysku. Warto wybrać oprawki kolorowe, by łatwo było je odnaleźć, gdy je gdzieś odłożymy, a zapomnimy gdzie je zostawiliśmy.

Zalecam posiadanie minimum dwóch par okularów do czytania. Jedne można posiadać w domu, a drugie w pracy. W przeciwnym przypadku zapominając zabrać je ze sobą narażamy się na przykry dyskomfort niedowidzenia bliskich przedmiotów.

Obalić trzeba mit, że korzystanie z okularów do czytania pogarsza wzrok. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości jest odwrotnie. Nie noszenie okularów powoduje męczenie oczu, a przez to cierpi cały organizm w postaci większego zmęczenia całego organizmu. Odkładanie momentu zaczęcia korzystania z okularów do czytania jest nie wskazane. W końcu każdy chcąc coś przeczytać będzie zmuszony założyć okulary do czytania. Warto pomóc swoim oczom, a przez to swojemu lepszemu samopoczuciu. Trzeba jednak mieć świadomość, że oczy i wzrok stale się zmieniają, bo taka jest biologia człowieka. Dlatego po ok. dwóch latach konieczna będzie wymiana soczewek na silniejsze. Oczywiście nie zawsze silniejsze moce soczewek są lepsze. Nie powinny one być ani za mocne, ani za słabe - muszą być w sam raz. Jeżeli w swoich okularach nie widzimy druku powinniśmy udać się na zbadanie wzroku do optometrysty lub okulisty.

By dowiedzieć się jak jest ścieżka zdobycia okularów patrz tu >>>klik


W przypadku, gdy do tej pory do patrzenia w dal nie potrzebowaliśmy okularów, a nasz wzrok był miarowy do czytania będziemy orientacyjnie potrzebować okulary z następującymi mocami (w zależności od naszego wieku, dla odległości czytania równej 40cm):

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: