skąd wziąć okulary

Na pewno wiele osób może się zdziwić, że w ogóle poruszam ten temat, jednak w swojej praktyce bardzo często spotykam się z niewiedzą w jaki sposób posiąść okulary. Dlatego pokrótce chciałem przedstawić drogę, jaką trzeba przebyć, by uzyskać własne okulary. Oto ona:

        O K U L A R Y -  P O R A D N I K  

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź:

Krok 1) 

Jeżeli zauważamy, że nasz wzrok się pogarsza ( zobacz jak to sprawdzić >>> ) - wiem, że ciężko jest się do tego przed samym sobą i znajomymi  przyznać, jednak trzeba się przełamać i udać się na badanie wzroku. Dobór mocy soczewek w okularach to skomplikowane badanie, gdyż moc soczewek nie może być ani za słaba, ani za silna. Takie badanie może być wykonane tylko przez lekarza okulistę lub optometrystę.

Po przeprowadzeniu badania zostanie nam wypisana recepta. Jeżeli okulista nie pytany sam poleci nam jakiegoś optyka podejrzewałbym "cichą współpracę" między nimi. Należy się wystrzegać samego badania komputerowego jako jedynej podstawy do zlecenia wykonania okularów. Badanie komputerowe daje bowiem wynik szacunkowy i stanowi tylko wskazówkę dla okulisty / optometrysty w jakim kierunku ma iść z dalszym badaniem. Jeżeli na recepcie nie będzie zapisany rozstaw oczu (PD), nie musimy się o to martwić, bowiem odpowiednich pomiarów dokona optyk.

Na badanie oczu warto chodzić do lekarza okulisty min. co 2 lata, a po 40 roku życia nawet co rok, gdyż w oku mogą powstać zwyrodnienia, które początkowo nie są zupełnie odczuwalne, ani zauważalne. Jednak tylko wczesne ich wykrycie i leczenie może uchronić przed znaczną utratą ostrego widzenia.

Krok 3) 

Z receptą należy udać się do Optyka.  Jeżeli recepta jest podbita przez NFZ i optyk ma podpisaną umowę z NFZ wówczas optyk odejmie kwotę dofinansowania.    

Należy sprawdzić, czy w wybranym salonie/zakładzie optycznym pracują                             osoby z dyplomem Optyka (Czeladnik Optyk,Technik Optyk lub Mistrz Optyk), czy są to tylko sprzedawczynie po przeszkoleniu. Bowiem tylko     Optyk Dyplomowany najpewniej doradzi nam przy wyborze oprawek i soczewek oraz dokona stosownych pomiarów. Tym bardziej jest on jedyny uprawniony do wykonania okularów.

Okulary wbrew pozorom są Produktem Medycznym, a dokładniej Wyrobem Ortopedycznym. Tzn, że muszą one być zrobione dla każdej osoby indywidualnie. Nie można ich kupować jak buty na zasadzie przymierzania, aż będą pasować. Tylko zakup okularów wykonanych dla każdego człowieka osobno w Zakładzie Optycznych na podstawie recepty gwarantuje, że nasz przedmiot ortopedyczny korygujący wadę naszych oczu będzie spełniać wszelkie normy i wymogi praw biologi i fizyki.

O okularach gotowych i skutkach ich używania czytaj tu >>>


Krok 4) 

Od optyka otrzymamy kwit / potwierdzenie złożonego zamówienia na wykonanie okularów, z którym należy zgłosić się po odbiór okularów w wyznaczonym terminie. Z reguły wykonanie okularów trawa 1-3 dni. Przy zamówieniu specjalistycznych soczewek ten okres może się wydłużyć do 10 dni.


Krok 5) 

Przy odbiorze optyk dopasowuje okulary do głowy pacjenta i sprawdza jak się czuje i widzi w nowych okularach. Dodatkowo optyk powinien wydać deklarację / certyfikat lub potwierdzenie, że wykonane przez niego okulary są zgodne z zasadami Wyrobu Medycznego.


Krok 6) 

Podczas użytkowania okularów powinno się pamiętać o sprawdź >>>

Kontakt

Krok 2) 

Jeżeli chcemy uzyskać dofinansowanie na okulary z Narodowego Funduszu Zdrowia (w większości przypadków jest bardzo małe) należy udać się z receptą do najbliższego NFZ - Oddziału Środki Ortopedyczne i Pomocnicze. We Wrocławiu oddział ten mieści się na ul. Dawida 2, pok.3 w godz. 8-16. Sprawdź wymogi i wielkość refundacji z NFZ-u >>>>    

Możemy się również starać o dofinansowanie od swojego pracodawcy. W tym celu powinniśmy się zwrócić do swojego przełożonego. W zależności od finansowych możliwości przedsiębiorstwa kwoty refundacji są różne. Jednak istnieje prawny         obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów, gdy jego praca jest związana z wykorzystaniem monitora.                

Więcej czytaj tu >>>