co gdy zaczynam gorzej widzieć

W codziennym życiu obserwowany przez nas świat widzimy z pewną ostrością. Sądzimy, że taka wyrazistość obrazu jest właściwa, bo dla nas jest normalna, gdyż się do niej przyzwyczailiśmy. Dopiero gdy mamy możliwość porównania naszego wzroku wtedy prawda o naszych oczach wychodzi na jaw. Może się to okazać np. w sytuacji gdy np. nie widzimy z oddali numeru nadjeżdżającego autobusu i myślimy, że to normalne, bo przecież jest za daleko, a osoba obok mówi jaki jest ten symbol. Albo w szkolnej klasie, gdy siedząc w ostatniej ławce nie widzimy co jest napisane na tablicy, a osoba obok widzi doskonale. Jednak najlepszą weryfikacją ostrości wzroku jest badanie u optometrysty lub okulisty. Wówczas mamy możliwość dokładnego i porządnego sprawdzenia swoich oczu. Należy przy tym się wystrzegaćsamego badania komputerowego, które bardzo często jest proponowane gratis w różnych salonach optycznych. Daje ono bowiem wynik jedynie przybliżony i nie można na jego podstawie zlecić wykonania okularów. Badanie komputerowe służy jedynie pomocą okuliście lub optometryście w jakim kierunku ma iść dalej z badaniem.

Pogarszający się wzrok w dzisiejszych czasach to rzec można normalna sprawa. Ze wszystkich stron dociera do nas masa informacji, które w 82% muszą przejść przez nasze oczy. Są przez to bardzo nadwyrężone i okropnie przepracowane. A w każdej dziedzinie przeciążona część powoli traci swoją sprawność. Największymi winowajcami pogarszającego się wzroku jest wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera, z czym związane są dodatkowo inne dolegliwości, o czym więcej pisze na stronie >>>. Na domiar złego nie możemy zrezygnować z komputerów, bo praktycznie wszędzie mamy z nimi do czynienia i nie wyobrażamy sobie bez nich pracy. Trzeba po prostu przyjąć, że pogarszający się wzrok to koszt naszej pracy, funkcjonowania, życia. Trzeba się natomiast cieszyć, że ówczesna technika pozwala nam na eliminowanie przykrych uciążliwości, jakie niesie ze sobą niedowidzenie. Z tą niewygodą można sobie poradzić używając okularów, soczewek kontaktowych lub poddając się operacji. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, o czym piszę tu >>>. Jedno jest pewne: o oczy trzeba dbać, bo póki co nie ma możliwości ich wymiany, ani nawet zastąpienia najważniejszej części oka - siatkówki. W przypadku uzębienia sprawa jest prostsza - implanty.

Trzeba mieć świadomość, że używanie okularów nawet z najlepszymi powłokami antyrefleksyjnymi, dodatkowymi filtrami na ekran nie uchroni nas przed pogarszaniem się naszego wzroku. Środki te w dużym stopniu jedynie to opóźniają. A to już bardzo dużo. Szybkość pogarszania się wzroku nie można określić, gdyż u każdej osoby wygląda ona inaczej. Zależy to przede wszystkim od wieku, ilości czasu spędzanego przed komputerem, sposobu odżywiania się i ogólnej sprawności organizmu. Znam osobę, która od wielu lat siedzi przed komputerem 10 godzin dziennie i oczy dalej ma w 100% sprawne, a inna co pól roku musi wymieniać soczewki. Generalnie z doświadczenia mogę powiedzieć, że spędzając przed komputerem 6 godzin dziennie konieczna będzie wymiana soczewek co 18 miesięcy.


Wśród innych sytuacji przyczyniających się do pogarszania się wzroku można wymienić:

  1. wieczorne i nocne czytanie przy słabym świetle, co bardzo często czynią uczniowie i studenci;

  2. wielogodzinne oglądanie telewizora

  3. wielogodzinne granie w gry typu PlayStation;

  4. przebywając na dworze nie zabezpieczanie oczu przed promieniami UV;

  5. długie wpatrywanie się w słońce nawet przez okulary słoneczne;

  6. spawanie bez silnie zaciemnionych okularów

  7. długie wpatrywanie się w lampę stroboskopową (na dyskotekach)
Jestem świadom, że nie wszystkie wymienione postulaty łatwo będzie spełnić, ale sama już świadomość spowoduje, że będziemy ich unikać i minimalizować. A to wraz z stosowaniem dobrych powłok antyrefleksyjnych spowoduje, że wydłużymy konieczność częstotliwości wymiany soczewek w naszych okularach na silniejsze nawet o 3-4 lat.

Kontakt

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: