co to jest prezbiopia

Prezbiopia to nie choroba, ani tymczasowe schorzenie. Nie można się z niej wyleczyć, ani jej uniknąć. Prezbiopia to inaczej starczowzroczność. Żeby wyjaśnić to pojęcie trzeba poznać w pewnym stopniu anatomię oka. Otóż wewnątrz gałki ocznej znajduje się tzw. soczewka. Ma ona zdolność pogrubiania się, gdy zerkamy na przedmioty bliskie, bądź pocieniania w przypadku, gdy patrzymy na odległości dalekie. Jest to więc swego rodzaju zoom, podobnie jak w aparacie fotograficznym. Jednak z wiekiem ta nasza soczewka bardzo powoli robi się sztywniejsza. Coraz ciężej się pogrubia i dlatego już ok. 40-45 roku życia pojawiają się problemy z widzeniem bliskich rzeczy. Ten nasz kiedyś świetnie działający zoom teraz funkcjonuje tylko na dal. Odruchowo więc oddalamy obserwowany przedmiot, bo tylko w dal widzimy wyraźnie. O tym problemie zdajemy sobie sprawę, gdy okazuje się, że mamy za krótkie ręce, by wystarczająco oddalić daną rzecz. Prezbiopia nazywana jest dlatego objawem za krótkich rąk.




Niestety taka jest natura człowieka i nikt, ani nic jej nie zmieni. Prędzej czy później spotka każdego.

Najszybciej dolegliwości z widzeniem bliży odczuwają ludzie, którzy noszą, bądź powinni nosić okulary z soczewkami dodatnimi. Potem przychodzi kolej na osoby, które do tej pory nie miały żadnych problemów z widzeniem, w ogóle nie potrzebowały okularów. Najpóźniej będą się skarżyć osoby, które do tej pory nosiły okulary z soczewkami ujemnymi.


Sposobem na prezbiopie są okulary z odpowiednimi soczewkami. Jest ich kilka typów - w zależności od sposobu i rodzaju wykonywanych przez nas czynności. Najlepszym rozwiązaniem tego dyskomfortu są soczewki progresywne. Nie są idealne, bo nie sprawią, że będziemy widzieć w taki sam sposób, gdy mieliśmy 20 lat, ale dzięki im będziemy widzieć wyraźnie na każdą odległość, a zatem ułatwią nam funkcjonowanie oraz dalszą normalną egzystencję. Innym wyjściem są soczewki dwuogniskowe lub biurowe.

Przy odczuwaniu zupełnie pierwszych objawów prezbiopii (mogą one już pojawić się po 30 rokiem życia) rozwiązaniem problemu są okulary z soczewkami relaksacyjnymi. Więcej o soczewkach relaksacyjnych >>>klik

Tylko rozmowa z wykwalifikowanym optykiem, którego poinformujemy o naszych oczekiwaniach, stylu życia, wykonywanej pracy i zadaniach pozwoli na wybór odpowiedniego wariantu soczewek.


Więcej o soczewkach progresywnych >>>klik

Więcej o soczewkach dwuogniskowych >>>klik

Więcej o soczewkach biurowych >>>klik

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: