Obecnie na rynku istnieje ogromna ilość różnych oprawek okularowych. Oprawki mogą mieć różne kształty, wielkość i kolory. Na pierwszy rzut oka wszystkie są podobne do siebie, ale dopiero po założeniu na głowę widać różnice. Może się zdarzyć, że oprawka na półce wygląda bardzo interesująco, ale po nałożeniu na nos okazuje się, że wyglądamy w niej nie specjalnie. Taka sytuacja może być oczywiście odwrotna.

Nie trzeba przymierzać wszystkich oprawek w danym zakładzie optycznym. Prawdziwy optyk powinien najpierw zapytać o przeznaczenie okularów, nasze preferencje i gust. Wtedy powinien zrobić wstępną selekcję, czyli zaprezentować nam oprawki spełniające nasze wymagania i odpowiednie do naszego rozmiaru głowy.


Wśród fasonów oprawek panuje bardzo duża różnorodność. Jest bardzo dużo producentów, stylistów, kreatorów.

Podczas podejmowania decyzji którą oprawkę powinniśmy wybrać powinniśmy kierować się przede wszystkim dopasowaniem ramek do naszej osoby. Głównie trzeba wziąść pod uwagę własny gust i wielkość okularów. Warto uwzględnić swój kształt twarzy, wielkość głowy, kształt nosa, styl ubierania się, własny charakter, wykonywany zawód, a nawet zainteresowania

Z pewnością każdemu uda się dobrać odpowiednią oprawkę do swojej twarzy i osoby. Warto mieć świadomość, że okulary są elementem znajdującą się na naszej twarzy, a więc są od razu przez inne osoby zauważane. W pewien sposób zmieniają wygląd osoby je noszące, albo ją podkreślają. Także zmiana oprawek niesie ze sobą zmianę własnego wizerunku. Obecnie jest trend na umiejętność prezentowania siebie w wielu odsłonach.


W ostatnim czasie okulary stały się też nieodłącznym elementem stroju podkreślając image użytkownika, nawet gdy nie potrzebuje on okularów. Zatem warto rozważyć posiadanie więcej niż jedną parę okularów.

Trzeba też pamiętać, że styl oprawek dużo mówi o użytkowniku, zdradza jego charakter. Dlatego warto dokonać właściwego wyboru.Przy wyborze oprawki powinniśmy kierować się przede wszystkim następującymi zasadami :


  1. przy wyborze szerokości oprawek należy sprawdzić, by oprawka nie uciskała zbytnio skroni, ani zbytnio od nich nie odstawała. Musi być odpowiedniej wielkości w stosunku do naszej głowy;

  2. oprawka leżąc na naszym nosie nie powinna przekraczać linii naszych brwi, ani opierać się o nasze policzki;

  3. zastosowaniem okularów, tzn. oprawki do soczewek progresywnych, dwuogniskowych, słonecznych powinny być z większym polem okularu;

  4. własnym gustem (oprawka musi się nam podobać);

  5. moc (grubość) naszych soczewek. W oprawach z tworzywa lepiej zatuszujemy grubość naszych soczewek lub pewne anomalie naszej twarzy, gdyż sama oprawka jest już grubsza i bardziej przykuwa wzrok innych odciągając spojrzenie od grubości szkieł czy pewnych wad naszej urody.

Soczewki z dużą mocą ujemną najlepiej schować w oprawki o szerokich zausznikach. Okulary wyglądają wówczas estetycznie.

Prawdziwy optyk jest w stanie oprawić nawet bardzo grube soczewki w prawie każdy rodzaj oprawki;

  1. w oprawce musimy się oczywiście dobrze czuć i komfortowo. Jeżeli czujemy, że wybrana oprawka leży nam na nosie krzywo lub uwiera nas w skronie lub uszy albo się nam zsuwa wówczas optyk powinien ją nam dopasować do naszej głowy tak aby nie było tych dolegliwości. Jeżeli w danym punkcie optycznym nie umieją tego zrobić należy poszukać prawdziwego optyka;

  2. wybierając fason oprawki powinniśmy wziąć pod uwagę kształt naszej głowy. W zależności, czy jest ona kwadratowa, okrągła, owalna, pociągła, czy trójkątna styliści radzą dobrać odpowiedni kształt oprawki, by wyrównać i skorygować nasze dysproporcje, bo okulary robią to najlepiej. W tym celu pomocniczy będzie rysunek poniżej;

  3. również kolor naszych włosów i karnacji powinien mieć wpływ na kolor naszych okularów. Styliści radzą - patrz rysunek poniżej:

Temat pokrewny: sprawdź rodzaje oprawek

jaki wybrać rodzaj oprawkirodzaje_oprawek.html

jaki wybrać kształt oprawki i jaką wielkość

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź:

Twarz kwadratowa ma widoczną skroń i mocno zarysowaną żuchwę. Odległość między skroniami jest przybliżona do odległości między linią włosów, a podbródkiem. Dla tego kształtu twarzy najlepiej będą wyglądać okulary szerokie, lekko zaokrąglone najlepiej w dolnej częci oprawki, odwróci to uwagę od żuchwy i złagodzi ostry kontur linni twarzy. Dobrze się tu też sprawdzaja oprawki z tylko górnym fragmentem ramki (na tzw. żyłkę).


Twarz podłużna to twarz pociągła, czyli to głowa o mniejszej odległości miedzy skroniami od odległości między linia włosów, a podbrudkiem. W ceu złagodzenia tego efektu dobrze jest zmkiejszyć to wydłużenie. Pomogą oprawki szerokie i owalne, ale nisko osadzone, tak aby linia okularów wypadała w połowie wysokości twarzy.


Twarz okrągła charakteryzuje równą odległości między skroniami, a odległością między linia włosów, a podbródkiem. Osoby o takiej twarzy powinni wybrać oprawki o kanciastych i prostych kszałtach z wydłużonymi szkłami, by w ten sposób zmniejszyć wrażenie krągłości. Okulary powinny być delikatne, choć też ciemne, o wyrazistym kolorze, który wysmukli twarz.


Twarz owalna cechuje mniejsza odległość między skroniami niż miedzy podbródkiem, a linią włosów. Jest najlepsza, bo pasuje do niej większość oprawek i można do niej dopasować prawie każdy styl oprawek.


Twarz trójkątna ma odleglość miedzy skroniami mniejszą niż odległóść między podbródkiem a linia włosów, Charakterystyczne są szerokie czoło i wąski podbródek. Przy tym typie twarzy najlepiej wybrać oprawki o zaokrąglonej dolnej krawędzi lub nawiązujące do koła, owalu.


Przy doborze oprawek oprócz kształtu twarzy warto również wziąść pod uwagę nos. Osoby o szerokim nosie powinny szukać okularów z szerokim mostkiem (środkowej części oprawek). Mała oprawka może nadmiernie eksponować i podkreślać wielkość nosa. Przy wydłużonej linii nosa warto wybrać okulary z podwójnym mostkiem.Warto zaznaczyć, że w oprawkach okularowych nie ma żadnych zdefiniowanych rozmiarów. Oczywiście są różne wielkości ramek, ale nie są one w żaden sposób oznaczone tak jak ma to miejsce np. w odzieży (w okularach brak jest S,M,L,XL, itp). Jednak sporadyczni producenci stosują takową numerację.

O odpowiedniej wielkości okularów decyduje szerokość oprawek, która powinna być zgodna z szerokością naszej głowy (nie powinna być szersza od naszych skroni, ani zbyt wąska). Okular nie powinien wychodzić poza nasz łuk brwiowy. Niedopuszczalna jest widoczność brwi w obrębie szkieł. Od dołu granicę wielkości okularów wyznaczaja kości policzkowe.

Nie zawsze się uda, by źrenice znajdowaly się w centrum tarczy szkieł.


Warto zdać się na opinię rzetelnego optyka, który pomoże dopoasować odpowiednia oprawkę do naszej twarzy, a nie będzie podsuwać tę najdroższą.