Oprawki z tworzywa:
‣ są grubsze i bardziej trwałe
‣ świetnie się sprawdzają jako okulary do czytania
‣ w ciemniejszych lub żywszych kolorach są bardziej widoczne na twarzy i bardziej przykuwają wzrok innych, a przez to odwracają uwagę np. od od grubości soczewek, czy anomalii twarzy, dlatego znajdują dużą popularność u osób z dużą wadą wzroku, jak też u osób, które chciałyby coś ukryć na twarzy (np. niekształtny nos, szramę, itp.)
‣ nie posiadają jednak nanośników i oprawki muszą mieć odpowiednią szerokość mostka odpowiednią do nosa użytkownika
‣ występują w wielu kolorach
‣ mogą być wykonane metodą wtryskową (uzyskiwane z formy, a potem odpowiednio kształtowane)
‣ mogą być wykonane z płyty (wycinane z płyty, a potem odpowiednio kształtowane). Ostatnio stały się bardzo popularne, zwłaszcza wśród kobiet, głównie ze względu na ciekawą kolorystykę.
Oprawki metalowe:
‣ są bardziej eleganckie, mniej widoczne na twarzy, ale i delikatniejsze
‣ posiadają za to tzw. nanośniki (noski), którymi można dopasować oprawkę do każdego nosa.
‣ występują w wielu kolorach.
‣ oprawy całe metalowe (robione z różnych stopów metali)
W ostatnim czasie zwłaszcza wśród panów chętnie wybierane są oprawki z tytanu. Cechują je 48% większa lekkość, 20% większa antykorozyjność i hipoalergiczność (nie wywołują alergii). Niestety oprawki z tytanu również mogą ulec uszkodzeniu, jednak w tym przypadku spawanie raczej nie będzie u optyka możliwe.
Oprawy typu "na żyłkę" :
‣ oprawki do połowy (soczewka jest podtrzymywana przez żyłkę).
‣ w znaczniej mierze są całe metalowe lub z zausznikami z tworzywa
‣ w ostatnim czasie te oprawki są najchętniej wybierane ze względu na swoją lekkość, elegancję. Poza tym są mniej widoczne na twarzy, a w subtelny sposób podkreślają ją i ożywiają. Wykazują również większą trwałość w porównaniu z oprawkami typu "patent".
Do opraw typu "na żyłkę" nadają się jedynie soczewki organiczne.
Oprawy typu "patent"
(wiedeńskie, bezramkowe, "bezobwódkowe")
‣ są one bardzo eleganckie, mało widoczne na twarzy i dość delikatne. Dlatego do opraw tego typu zaleca się stosowanie soczewek o większej wytrzymałości, np. z poliwęglanu (policarbonu) lub trivexu.
W ostatnim czasie nastąpiło przemieszanie tych rodzajów i bardzo często można spotkać oprawki łączące np. metal z tworzywem.
Wśród oprawek okularowych możemy wyróżnić klika rodzajów. To czy wybierzemy oprawki metalowe, czy z tworzywa zależy od naszego gustu oraz od tego, w których oprawkach czujemy się lepiej.
Sprawdź tematy pokrewne:
Warto tu wspomnieć, że każda oprawka wybrana przez klienta powinna zostać dopasowana przez optyka do głowy przyszłego użytkownika w taki sposób, by okulary nie uwierały w skroniach, ani za uszami. Nie mogą się również zsuwać z nosa. Jeżeli w danym punkcie optycznym nie umieją tego zrobić należy poszukać prawdziwego optyka.
W ostatnim czasie modne stały się oprawki z szerokimi bokami (tzw. zausznikami). Styliści okularowi przyozdabiają je różnymi wzorami, czy to zaczerpniętymi z natury (kwiatki, motylki, łodygi, listki), czy kształtami modernistycznymi (rożnego rodzaju linie, otworki). Najmodniejsze są oczywiście te bardziej wyrazistsze.
Również modne stały się oprawki w odważniejszych kolorach.
Należy mieć świadomość, że oprawki okularowe zrobione są z cienkich elementów, zatem ich wytrzymałość nie jest zbyt wielka. Dlatego należy się z nimi obchodzić delikatnie i ostrożnie! Nie każde bowiem uszkodzenia da się naprawić.
jaki wybrać rodzaj oprawki
O K U L A R Y - P O R A D N I K
Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki
Zanim kupisz okulary sprawdź:
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie do wszystkich tekstów zamieszczonych na stronach witryny www.okularyporadnik.pl należą do Zakładu Optycznego Józef Wróblewski. Jakiekolwiek wykorzystanie całości lub ich fragmentów bez zgody Zakładu Optycznego Józef Wróblewski będzie stanowiło naruszenie przysługujących tej firmie autorskich praw majątkowych, które to działanie zagrożone jest odpowiedzialnością karną jak i cywilną.
Wszelkie materiały graficzne wykorzystane na tej witrynie posłużyły wyłącznie w celach informacyjnych.
Materiały zawarte w poradniku mają charakter poglądowy i nie stanowią porad, z tytułu wykonania których użytkownikowi przysługiwałyby jakiekolwiek roszczenia względem autora Poradnika. Autor poradnika nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do porad zamieszczonych na stronach www.okularyporadnik.pl.
Copyright © Since 2010 A. Wróblewski