Oprawki z tworzywa:

  1. są grubsze i bardziej trwałe

  2. świetnie się sprawdzają jako okulary do czytania

  3. w ciemniejszych lub żywszych kolorach są bardziej widoczne na twarzy i bardziej przykuwają wzrok innych, a przez to odwracają uwagę np. od od grubości soczewek, czy anomalii twarzy, dlatego znajdują dużą popularność u osób z dużą wadą wzroku, jak też u osób, które chciałyby coś ukryć na twarzy (np. niekształtny nos, szramę, itp.)

  4. nie posiadają jednak nanośników i oprawki muszą mieć odpowiednią szerokość mostka odpowiednią do nosa użytkownika

  5. występują w wielu kolorach

  6. mogą być wykonane metodą wtryskową (uzyskiwane z formy, a potem odpowiednio kształtowane)

  7. mogą być wykonane z płyty (wycinane z płyty, a potem odpowiednio kształtowane). Ostatnio stały się bardzo popularne, zwłaszcza wśród kobiet, głównie ze względu na ciekawą kolorystykę.



Oprawki metalowe:

  1. są bardziej eleganckie, mniej widoczne na twarzy, ale i delikatniejsze

  2. posiadają za to tzw. nanośniki (noski), którymi można dopasować oprawkę do każdego nosa.

  3. występują w wielu kolorach.

  4. oprawy całe metalowe (robione z różnych stopów metali)


W ostatnim czasie zwłaszcza wśród panów chętnie wybierane są oprawki z tytanu. Cechują je 48% większa lekkość, 20% większa antykorozyjność i hipoalergiczność (nie wywołują alergii). Niestety oprawki z tytanu również mogą ulec uszkodzeniu, jednak w tym przypadku spawanie raczej nie będzie u optyka możliwe.




Oprawy typu "na żyłkę" :


  1. oprawki do połowy (soczewka jest podtrzymywana przez żyłkę).

  2. w znaczniej mierze są całe metalowe lub z zausznikami z tworzywa

  3. w ostatnim czasie te oprawki są najchętniej wybierane ze względu na swoją lekkość, elegancję. Poza tym są mniej widoczne na twarzy, a w subtelny sposób podkreślają ją i ożywiają. Wykazują również większą trwałość w porównaniu z oprawkami typu "patent".

Do opraw typu "na żyłkę" nadają się jedynie soczewki organiczne.






Oprawy typu "patent"

(wiedeńskie, bezramkowe, "bezobwódkowe")


  1. są one bardzo eleganckie, mało widoczne na twarzy i dość delikatne. Dlatego do opraw tego typu zaleca się stosowanie soczewek o większej wytrzymałości, np. z poliwęglanu (policarbonu) lub trivexu.







W ostatnim czasie nastąpiło przemieszanie tych rodzajów i bardzo często można spotkać oprawki łączące np. metal z tworzywem.

Kontakt

Wśród oprawek okularowych możemy wyróżnić klika rodzajów. To czy wybierzemy oprawki metalowe, czy z tworzywa zależy od naszego gustu oraz od tego, w których oprawkach czujemy się lepiej.

Sprawdź tematy pokrewne:

jaki wybrać kształt oprawkiksztalt_oprawek.html

Warto tu wspomnieć, że każda oprawka wybrana przez klienta powinna zostać dopasowana przez optyka do głowy przyszłego użytkownika w taki sposób, by okulary nie uwierały w skroniach, ani za uszami. Nie mogą się również zsuwać z nosa. Jeżeli w danym punkcie optycznym nie umieją tego zrobić należy poszukać prawdziwego optyka.

W ostatnim czasie modne stały się oprawki z szerokimi bokami (tzw. zausznikami). Styliści okularowi przyozdabiają je różnymi wzorami, czy to zaczerpniętymi z natury (kwiatki, motylki, łodygi, listki), czy kształtami modernistycznymi (rożnego rodzaju linie, otworki). Najmodniejsze są oczywiście te bardziej wyrazistsze.

Również modne stały się oprawki w odważniejszych kolorach.

Należy mieć świadomość, że oprawki okularowe zrobione są z cienkich elementów, zatem ich wytrzymałość nie jest zbyt wielka. Dlatego należy się z nimi obchodzić delikatnie i ostrożnie! Nie każde bowiem uszkodzenia da się naprawić.

jak użytkować okularyinstrukcja_uzytkowania_okularow.html

jaki wybrać rodzaj oprawki

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: