jakie okulary do uprawiania sportu

Wiele osób noszących okulary uprawia czynnie sport. Wiele z nich posiada taką wadę wzroku, że nie wyobraża sobie aktywnie poruszać się bez okularów. I pomimo tego, że sport niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo uszkodzenia okularów, osoby te zdecydowane są ponosić to ryzyko.


Groźba awarii dotyczy głównie soczewek. Mogą one ulec złamaniu, pęknięciu lub wyszczerbieniu, nawet w przypadku soczewek plastikowych.


Zagrożenie usterki okularów można w dużym stopniu uniknąć wybierając soczewki o podwyższonej odporności na złamanie. Obecnie mamy dwa rodzaje takich soczewek: poliwęglanowe i trivex. Są one ponad 12 razy odporniejsze od zwykłych soczewek plastikowych. Trudno je uszkodzić nawet waląc w nie młotkiem.

Uszkodzeniu ulec może też oprawka. By tego uniknąć należy stosować specjalne oprawki elastyczne, bądź określone okulary sportowe. W zależności od typu uprawianego sportu można nabyć rożne rodzaje okularów sportowych. Do jazdy na rowerze, biegania, jazdy na nartach, itp. sprawdzą się najlepiej okulary pokazane na obrazkach obok. Ciekawą opcją w niektórych modelach okularów sportowych jest możliwość samodzielnej wymiany przez użytkownika koloru soczewek (brązowe, szare, żółte, pomarańczowe, bezbarwne) w zależności od pogody czy własnych upodobań.

Najlepszym oczywiście rozwiązaniem dla osób noszących okulary, na czas uprawiania sportu, jest użycie soczewek kontaktowych, gdyż niosą dużą wygodę i większe bezpieczeństwo (więcej o soczewkach kontaktowych >>>).

Natomiast do uprawiania sportów bardziej kontaktowych (typu koszykówka, piłka nożna, piłka ręczna, itp.) wskazane są oprawki o zwiększonej wytrzymałości, jak te na rysunkach obok. Oczywiście można w nie zamontować wymagane soczewki.

Przy dyscyplinach sportu bardziej dynamicznych (np.: siatkówka, tenis, badminton, itp.) świetnie sprawdzają się okulary z dodatkowo przymocowaną do zauszników gumka (na stałe lub doczepiana) obejmująca głowę z tyłu. Dzięki temu możemy się nie obawiać, że okulary spadną nam przy energiczniejszych ruchach.

Okulary sportowe z korekcją

W przypadku, gdy na co dzień nosimy okulary korekcyjne to na czas sportu powinniśmy wybrać specjalne okulary sportowe z możliwością zamocowania w nich naszych soczewek z wymaganą wartością. Jest to możliwe dzięki dodatkowej oprawie mocowanej od wewnątrz tych okularów. Jest ona widoczna dopiero po wnikliwym przyjrzeniu się (patrz rysunki poniżej)

Ze względu na znaczne wygięcie w łuk okularów sportowych można w nich osadzić soczewki o maksymalnej mocy 2,00-2,5- Dptr. Montaż wyższych mocy jest oczywiście pod względem technicznym możliwy, jednak może wywoływać u osoby je noszącej przykre doznania (zawroty głowy, uczucie ciągnięcia oczu, zła ostrość widzenia). By temu zapobiec należy wybrać soczewki tzw. panoramiczne, najlepiej wykonane z poliwęglanu lub trivexu.

Gdzie kupić okulary sportowe?

Okulary sportowe charakteryzują się rożnymi rozmiarami (w zależności od wielkości głowy). Dlatego konieczne jest przymierzenie kilku opraw celem sprawdzenia jak leżą na głowie i ewentualna korekta przez optyka. Zatem okulary sportowe najlepiej nabyć w zakładach optycznych. Nie wszystkie jednak prowadzą ich sprzedaż.

dodatkowa oprawka od wewnątrz na soczewki z mocą

Chcąc pływać nie tracąc przy tym na ostrości widzenia można się zaopatrzyć w gotowe okularki do pływania z mocą. Dostępne są wartości od -10,00 Dptr. do +10,00 Dptr.

Uwzględnienie cylindra (u osób z astygmatyzmem) nie jest w tym przypadku możliwe.

Realne jest natomiast wzięcie pod uwagę rożnych mocy jakie potrzebuje oko prawe i lewe (wybrani producenci).

Okularki te występują w kolorze szarym lub bezbarwnym, a lepsze modele są pokryte warstwą zmniejszającą zaparowanie.Dla osób nurkujących istnieją maski do nurkowania, o różnych sposobach zamocowania potrzebnych soczewek.

W tym przypadku również możliwa jest rożna korekcja dla każdego z oka osobna, a w niektórych modelach nawet użycie soczewek sferocylindrycznych.

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: