soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe swą budową przypominają małe, cienkie, bezbarwne miseczki. Po założeniu odpowiednich soczewek kontaktowych na gałkę oczną będziemy widzieć wyraźnie.


Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które:

  1. -mają wadę wzroku, ale nie chcą chodzić w okularach

  2. -mają dużą wadę wzroku i chcą uniknąć noszenia grubych soczewek okularowych

  3. -oprawiają sport

  4. -chcą zmienić kolor swojej tęczówki (dzięki kolorowym soczewkom kontaktowym)



DROGA DO SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Chcąc nosić soczewki kontaktowe musimy udać się najpierw do okulisty lub optometrysty, którzy zajmują się adaptacją soczewek kontaktowych, lub do kontaktologa. On określi wadę wzroku i sprawdzi, czy nie mamy przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Potem powinien nastąpić pomiar krzywizny rogówki. Następnie specjalista zaadoptuje nam kilka rodzajów soczewek kontaktowych (tzw. próbnych) i skontroluje ich zachowanie na naszym oku. Pouczy jak należy zakładać, zdejmować, czyścic i przechowywać soczewki. Po wyborze najlepszego rodzaju soczewek umówi się z nami na kolejne spotkanie celem weryfikacji i kontroli. Wyznaczona wizyta jest bardzo ważna, gdyż pozwoli sprawdzić, czy wybrane soczewki są właściwe oraz czy są poprawnie użytkowane. Potem to już wystarczy zakupywać u optyka co ściśle określony czas wybrany model soczewek kontaktowych i przestrzegać ściśle zasad użytkowania.

Zamierzając nosić soczewki kontaktowe trzeba mieć sporo dobrej woli i samozaparcia, gdyż początki bywają ciężkie i trudne. Dotyczy to głównie panów. Panie mają z tym raczej mniej problemów, gdyż są przyzwyczajone, że w bliskiej odległości ich oczów mogą znaleźć się przedmioty (np. konturówki). Ale potem to już czysta wygoda i przyjemność.




ZŁOTE ZASADY UŻYTKOWANIA SOCZEWEK KONTAKTOWYCH:

  1. (1) zakładać i zdejmować soczewki czystymi rękoma w spokojnym miejscu

  2. (2) nie nosić soczewek dłużej niż okres na jaki są przeznaczone

  3. (3) dobrze czyścić soczewki, każdą stronę osobno używając na każdą stronę nowej dawki płynu do czyszczenia (nawet wtedy, gdy korzystamy z płynu oznaczonym „bez pocierania”)

  4. (4) unikać pomieszczeń zakurzonych i zadymionych

  5. (5) nie pływać w soczewkach

  6. (6) pojemniczek na soczewki kontaktowe zostawiać w ciągu dnia otwarty w celu wyschnięcia

  7. (7) Po 6-8 godzinach noszenia warto ściągnąć soczewki, by dać oczom odpocząć i dotlenić je. Wtedy wypada założyć okulary

  8. (8) przy wielogodzinnym korzystaniu z komputera, przebywaniu w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych wskazane jest korzystanie z płynów nawilżających oczy (tzw. sztucznych łez)

Nie stosowanie się do któregokolwiek z powyższych zaleceń grozi podrażnieniem oka. W efekcie możemy się spodziewać pieczenia oczu, powstania czerwonych oczu, zapalenia spojówek, wskutek czego należy zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych.


DLA KOGO JAKI RODZAJ SOCZEWEK KONTAKTOWYCH:

  1. -jeżeli jesteś bardzo aktywną osobą, zapracowaną, w ciągłym ruchu, z małą ilością wolnego czasu, z potrzeba dużej wygody zdecyduj się na soczewki kontaktowe o przedłużonym noszeniu ( bez zdejmowania na noc nawet do miesiąca czasu), o ile nie wystąpią przeciwwskazania

  2. -jeżeli jesteś aktywnym człowiekiem, nie chcesz tracić czasu na codzienne czyszczenie soczewek lub korzystasz z soczewek sporadycznie wybierz soczewki kontaktowe codzienne -> rano zakładasz nową parę, a wieczorem wyrzucasz je do kosza

  3. -jeżeli masz wrażliwe oczy wybierz soczewki kontaktowe dwutygodniowe lub miesięczne

  4. -jeżeli jesteś zaawansowanym i wieloletnim użytkownikiem soczewek kontaktowych możesz wybrać soczewki o kwartalnym trybie noszenia



Więcej o wadach i zaletach soczewkach kontaktowych czytaj tu >>>

Porównanie soczewek kontaktowych i okularów czytaj tu >>>

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: