Na wstępie należy sobie uzmysłowić, że ekran monitora komputerowego emituje światło, którego odbicia i refleksy licznie gromadzą się na standardowych soczewkach naszych okularów. Powoduje to, że oko musi wykonywać dodatkowy wysiłek, by przedrzeć się przez te odblaski, by zobaczyć to na co patrzymy. My tego nie czujemy, ale zwiększona praca oka może powodować jego szybsze psucie się. Dlatego należny stosować środki w celu eliminacji tych refleksów. I taką rolę spełnia właśnie powłoka antyrefleksyjna (AR) na soczewkach okularowych.

Okulary z tą powłoką chronią dodatkowo przed toksycznym kurzem, który przylepia się do ekranów lub filtrów, a jest jednym z groźniejszych alergenów wywołujących zapalenie spojówek. Spowodowane tym kurzem długotrwałe alergiczne podrażnienie oczu, a w ostrzejszych stanach opuchnięcie powiek jest objawem szczególnie niebezpieczne dla oczu wpatrującego się w komputer. Dlatego osoba z dobrym wzrokiem również powinna również stosować okulary z powłoką antyrefleksyjną.

Należy sobie również zdać sprawę z faktu, że wpatrując się w ekran monitora komputerowego nasze oczy mają stale w ten sam sposób przez wiele minut napięte mięśnie gałki ocznej. Oczy bardzo tego nie lubią. Dlatego najlepiej by było podczas pracy przy komputerze co kilka minut porozglądać się po pokoju przez paręnaście sekund, wyjrzeć przez okno. W praktyce jednak nie robimy tego, bo albo pochłaniamy się pracą, albo nie mamy nawet tych kilku sekund dla naszych oczu i zdrowia.

Dodatkowo z pracą przy komputerze związane są inne przypadłości mające wielki wpływ na stan naszego organizmu, o czym sobie nie zdajemy sprawy.


Przeciętna osoba spędza przed monitorem komputerowym powyżej sześciu godzin dziennie, nie zdając sobie sprawy z tego, że jej oczy wykonują w tym czasie blisko 30 000 ruchów. Oczy bezwiednie przemieszczają się z klawiatury na ekran, na fragmenty otoczenia, kartkę papieru. itp. Pod tymi realizowanymi w ułamkach sekundy czynnościami kryje się nie tylko ogromna praca mięśni oka, ale też ilość obrotów gałki ocznej w oczodole. Dlatego, nawet dla osób ze znakomitym wzrokiem, spędzanie przed komputerem całego dnia może powodować przemęczenie oczu. Pod koniec wydaje nam się, że do oka jakby coś wpadło, powieki robią się papierowe, oczy pieką. Ten ból zna co najmniej 75 proc. osób pracujących przy komputerze. Odczuwana suchości w oczach jest wynikiem zaburzenia filmu łzowego. Normalnie rogówka nawilżana jest podczas mrugania co 4-5 sekund. A wpatrując się w ekran mrugamy pięć razy rzadziej, przez co nasze oko się wysusza i pojawia się uczucie suchości oka, pieczenia, ziarenka piasku pod powieką. Innym problemem jest długotrwale wpatrywanie się w rozświetlony monitor, a następnie spojrzenie na znacznie ciemniejszy przedmiot znajdujący się na innym planie, co zmusza mięśnie oka do gwałtownej zmiany ogniskowej i zbyt dużego wysiłku. Nic więc dziwnego, że po długotrwałym wpatrywaniu się w ekran można odczuwać ból głowy i lekką utratę ostrości widzenia. Pomimo, że po wyspaniu się objawy znikną, to za którymś razem nie dadzą się już zbyć kilkoma godzinami snu.

Ekrany poprzedniej generacji tzw. kineskopowe (te poniżej 100Hz) miały wadę mrugania czego oczy bardzo nie lubiały i szybciej się męczyły, a przez to psuły. Obecnie w dobie ekranów LCD ten efekt nie występuje.


Powłoka antyrefleksyjna w dużej mierze eliminuje odblaski, jednak jej stosowanie nie uchroni nas przed pogarszaniem się ostrości naszego wzroku. Ona spowoduje jednak, że nie będzie się on psuć tak szybko. To stałe i długotrwałe wpatrywanie się w jedną odległość może spowodować, że nawet co rok może być potrzebna zmiana mocy naszych soczewek o 0,25-0,50 dioptrii. Niestety przed tym nie uciekniemy, bo w wielu zajęciach nie da się pracować nawet 6 godzin bez komputera. Można to wpisać sobie w ryzyko zawodowe.

soczewki do komputera

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź:

To częste wpatrywanie się w ekrany komputerów, telewizorów, tabletów, smartfonów wywołuje u wielu osób zmęczenie oczu, które objawia się bólem, pieczeniem oczu, pogorszeniem widzenia, nadwrażliwością na światło. Ekrany te emitują tzw. światło widzialne wysokiej energii, znane również jako światło niebieskie. Choć to światło jest zjawiskiem naturalnym, bo emitowanym również przez słońce to nadmierne wystawianie naszych oczu na to promieniowanie ma bardzo często negatywny wpływ na człowieka.

Używanie przed ekranami LCD okularów z soczewkami z powłoką antyrefleksyjną choć jest już dobrym zabezpieczeniem, jednak nie chroni przed niekorzystnym światłem niebieskim.


Dlatego dla osób intetnsywnie korzystających z urządzeń wyposażonych w ekrany (komputery, tablety, smartfony) dostepne i zalecane są specjalistyczne soczewki, które chronią oczy przez szkodliwymi i uciążliwymi falami niebieskimi, które emitują wszystkie monitory. Zapobiegają one powstawaniu powyższych objawów dając komfortowe, zrelaksowane widzenie.


Szkła te mogą dodatkowo wspierać wysiłek akomodacyjny oka redukcjąc zmęczenie oczu podczas długotrwałego wpatrywania się na drobne znaki wyświetlane na urządzeniach cyfrowych z bardzo bliskiej odległość.

Soczewki te stanowią połączenie specjalnej powłoki antyrefleksyjnej blokującej dodatkowo promienie niebiesko-filotetowe oraz soczewek relaksacyjnych.


Sprawdź tematy pokrewne:

Następujące objawy pojawiające się podczas pracy przed komputerem powodujące zmęczenie, ból głowy, wysuszone oczy, niezdolność skupiania wzroku, zespół¸ suchego oka, chwilowe zmiany ostrości widzenia, dwojenie, ból oczu, albo wokół oczu, bóle głowy, karku, ramienia i pleców, zmiany w kolorowym postrzeganiu zostały zformalizowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Optometrystów (AOA) jako CVS - Syndrom Widzenia Komputerowego (Computer Vision Syndrome). Część z tych symptomów związana jest z wiekiem, ale część nie. Nie jest to jednak choroba, tylko zmęczenie. Bóle minie, jeżeli damy oczom odpocząć. Nie wiadomo jeszcze, jak CVS wpływa na zdrowie. W dłuższym czasie lekarze sugerują, że może przyspieszyć krótkowzroczność. Według badań prowadzonych w Stanach zjednoczonych na CVS cierpi 80 proc. z 70 mln Amerykanów pracujących przy komputerze.

Bóle oczu mogą być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Gdy oczy są zmęczone, jesteśmy zmuszeni do zmiany pozycji. By lepiej widzieć, wyginamy kark w pytajnik. Możemy powiedzieć, że to oczy prowadzą ciało. Jeżeli zatem od pracy przy komputerze bolą nas oczy, to w konsekwencji boli nas całe ciało. Wbrew powszechnej opinii o biurowej pladze chorób układu mięśniowo-szkieletowego – takich jak zespół mięśni nadgarstka i powszechnych bóli karku – na schorzenia te cierpi tylko 22 proc. osób pracujących przy komputerze (według danych amerykańskiego National Institute for occupational Safety and Health). Podczas gdy problemy ze wzrokiem stwierdzono – w zależności od natężenia objawów – u 75-90 proc. pracowników biurowych. Oczywiście, nadgarstki bolą nas, bo nasze ręce nie są przystosowane do uderzania w klawisze i kołowania myszką, ale patrzenie godzinami w mrugające źródło światła odległe od nas o 40-75 cm też nie należy do naturalnych umiejętności człowieka.

Oczywiście nie uciekniemy od komputerów, ale świadomość zagrożeń jakie niesie pozwoli nam się lepiej do nich przygotować.