Jeżeli okazało się, że nasze dziecko powinno nosić okulary nie ma co rozpaczać.

Należy się cieszyć, że wada dziecka została wcześnie wykryta, bowiem szybka reakcja zapobiega

pogłębianiu się wady. Zwłaszcza, że wzrok u dzieci może się bardzo dynamicznie zmieniać.

Jest to częsta przypadłość, zwłaszcza, że obecnie dzieci znacznie więcej oglądają telewizję,

siedzą przed komputerem i innego rodzaju grami elektronicznymi, zamiast biegać po podwórku.Przy wyborze okularów dla dziecka powinniśmy bezwzględnie wybrać soczewki „plastikowe”,

gdyż są dużo bardziej bezpieczniejsze niż soczewki szklane. Nasze pociechy są bardzo aktywne

i lepiej nie ryzykować, że podczas przewrotki, czy zderzenia się z innym dzieckiem jakiś szklany

odłamek mógłby się dostać do ich oka. Dotyczy to nawet sytuacji, że soczewki zostały przepisane

na bardzo krótki okres czasu. Aspekt finansowy przemawia też za tym, gdyż soczewki plastikowe

są już prawie tańsze od szklanych, albo niewiele droższe.


W przypadku dzieci bardzo aktywnych i rozrabiających zalecałbym soczewki zrobione z materiału o nazwie trivex lub poliwęglan (więcej o materiałach na soczewki >>>klik), gdyż są one niemalże nie do pęknięcia.


Oczywiście mogą się porysować, ale możliwość pęknięcia jest znikoma. Z dwojga złego lepiej żeby się zrobiły rysy, niż jakiś odłamek miałby się znaleźć w oku.

W celu redukcji podatności soczewki na zarysowania należny oczywiście wybrać soczewki z powłoką utwardzającą.

Sprawdź koniecznie:

jakie wybrać oprawki dla dzieckaokulary_dla__dzieci.html
powrót do strony głównej

W przypadku dzieci uczących się, oglądających telewizor, czy grających na komputerze wskazany jest wybór soczewek z powłoką antyrefleksyjną (więcej o powłoce antyrefleksyjnej - klik). Powłoka ta dodatkowo podnosi odporność soczewki na zarysowania, dlatego warto ją wybrać dla każdego wieku dziecka.

Soczewki te po jakimś czasie pomimo najlepszych powłok zabezpieczających mogą jednak ulec zarysowaniu. Ważne jest, żeby co jakiś czas sprawdzać soczewki dziecka i w przypadku wystąpienia rys wymienić je koniecznie na nowe. Warto podkreślić, żeby często sprawdzać czystość soczewek dziecka. Jest to istotne, gdyż zarysowane, czy brudne soczewki mogą przyczyniać się do pogarszania się wzroku.


W bardzo słoneczne dni, ze względu na bardzo dużą ilość promieni UV, jaka w dzisiejszym świecie panuje, wskazane jest sprawienie dziecku soczewek przeciwsłonecznych. Oczywiście tylko takich z dobrymi filtrami UV- dostaniemy je u każdego optyka. Należy się bezwzględnie wystrzegać okularów przeciwsłonecznych zakupionych na ulicy, bo te choć posiadają naklejki „anty uv” to dobrych filtrów nie mają. Oko patrząc przez takie soczewki powoduje rozszerzenie się źrenicy, a poprzez brak filtrów większa ilość promieni UV wchodzi do wnętrza oka czyniąc w nim szkody. W tej sytuacji lepiej będzie w ogóle nie mieć takich okularów.


Dla dzieci aktywnych, spędzających dużą ilość czasu na dworze można się pokusić o soczewki fotochromowe w celu jeszcze lepszej ochrony wzroku naszych dzieci.

jakie wybrać soczewki dla dziecka

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: