w

soczewkach

bez AR:

w

soczewkach

z AR:


Choć jest to dodatkowy koszt jest on w pełni uzasadniony - oczy są jedne i póki co niezastąpione, a okulary robi się minimum raz na dwa lata.


Wszystkie zalety tej powłoki wynikają z faktu, iż wygasza ona wszelkie odbicia światła jakie pojawiają się na powierzchni soczewek (patrz rysunki powyżej), a z którymi oko musi się non stop mierzyć. Normalnie w ciągu dnia nie czujemy tych zmagań naszych oczu z refleksami. Wieczorem objawia się to natomiast ogólnym zmęczeniem, kiepskim samopoczuciem, bólem oczu.


Dodatkowym atutem powłoki antyrefleksyjnej jest fakt, że jest ona dodatkowym zabezpieczeniem przed rysowaniem się soczewek, a wraz z zawartą powłoką hydrofobową powoduje, że soczewki słabiej zachodzą mgłą przy znacznych różnicach temperatury w zimie.


Czasami można usłyszeć, że soczewki z powłoką antyrefleksyjną bardziej się brudzą. Nic bardziej mylnego. Otóż brudzą się tak samo jedne i drugie, tylko na zwykłych soczewkach przy licznych odbiciach i refleksach ten brud nie jest tak widoczny. Najlepiej to wytłumaczyć na przykładzie koszuli białej i ciemnej. Na białej koszuli brud jest od razu widoczny, a na ciemnej nie. Jednakże brudna jest tak samo jedna, jak i druga koszula. Tak samo jest z soczewkami z powłoką AR i bez niej.


Obecnie dostępne są soczewki z wielowarstwową powłoką antyrefleksyjną z dodatkową warstwą tzw. śliską (różnie nazwana przez producentów: Ideal, Super Hi-Vision, Stay Clean), która powoduje, że czyszczenie takich soczewek jest wyjątkowo łatwe i szybkie, a brud do nich dużo trudniej przylega.


Powłoką antyrefleksyjna stanowi dodatkowe utwardzenie soczewki, przez co są odporniejsze na zarysowania. Z dodatkową powłoką śliską ryzyko uszkodzenia soczewki jest dodatkowo zminimalizowane, gdyż ziarenka brudu ślizgają się po powierzchni, a nie zagłębiają w niej.


Trzeba pamiętać, że powłoka antyrefleksyjna tylko wtedy jest skuteczna, gdy soczewka jest czysta, zatem należy ją dość często czyścić (zresztą jak każdą soczewkę).

W takim razie dodatkowa powłoka śliska sprawdza się w użytkowaniu doskonale i nieco większy wydatek w dłuższym korzystaniu zwraca się z nawiązką.

Po dotknięciu soczewki np. tłustym palcem i próbie wyczyszczenia mikrofazą tylko rozetrzemy ten brud po powierzchni soczewki powodując pogorszenie widzenia. Należy go usunąć płynem do czyszczenia soczewek, bądź umyć okulary pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.


Możemy być spokojni, że porządna powłoka antyrefleksyjna nie zejdzie, nie pęka ani się
powrót do strony głównej
nie łuszczy. Należy tylko przechowywać okulary w temperaturze poniżej 60 st.C. Bezwzględnie nie wolno zostawiać okularów pod szybą samochodową na desce rozdzielczej, gdyż w zamkniętym samochodzie w słoneczny dzień temperatura możne wynieść powyżej 60 st.C.

W razie problemów z powłoką AR należy niezwłocznie udać się do swojego optyka.


Jak poznać, czy nasze soczewki mają powłokę antyrefleksyjną? - To taka zielonkawa poświata widziana na soczewce pod pewnym kątem. Patrz rysunek obok. Może ona również mieć kolor zielonkawo-niebieski, niebieski, wrzosowy, wrzosowy, złoty.


 
Kontakt

czy zdecydować się na

powłokę antyrefleksyjną (AR)

jeżeli chcesz się pozbyć odbić, refleksów na powierzchni swoich soczewek, które powstają na każdej powierzchni gładkiej


jeżeli chcesz znacznie zmniejszyć zmęczenie swoich oczu, gdyż oko patrząc przez te refleksy wykonuje dodatkowy wysiłek ujawniający się dodatkowym zmęczeniem całego organizmu pod koniec dnia


jeżeli często korzystasz z komputera, który daje wysoką liczbę refleksów na soczewkach okularowych

jeżeli chcesz widzieć wyraźniej (przez soczewkę bez AR światło przechodzi tylko w ok. 87%, a przez soczewkę z AR aż w ok. 99%)

jeżeli chcesz oglądać świat w większym kontraście

jeżeli często pracujesz przy sztucznym świetle

jeżeli prowadzisz samochód

jeżeli chcesz by Twoje oczy były dobrze widoczne przez Twoich rozmówców (ważne zwłaszcza przy zrobionym makijażu oka)

jeżeli masz już dosyć widzenia w swoich okularach własnych oczu i rzeczy znajdujących się za lub nad Tobą, które odbijają się w soczewkach

jeżeli masz już dosyć widzenia w swoich okularach tzw. "duszków", "mroczków"

należy zdecydować się na soczewki z powłoką antyrefleksyjną (przeciwodblaskową)

        O K U L A R Y -  P O R A D N I K  

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: