zaparowane soczewki


po prostu wytrzeć zaparowane soczewki ściereczką. Warto mieć ją zawsze przy sobie.
użytkować w naszych okularach soczewki organiczne. Niestety na nich również pojawi się we wspomnianych sytuacjach mgła, jednak na soczewkach szklanych będzie się ona dużo dłużej utrzymywać.
warto również zamówić sobie dobrej jakości powłokę antyrefleksyjną, gdyż posiada ona w swojej strukturze również powłokę hydrofobową, która dodatkowo minimalizuje efekt zaparowanych soczewek (soczewki zajdą mniej parą, która szybciej zniknie)
stosowanie specjalnych płynów do soczewek, które można zakupić u optyka. Płyny te jednak nie eliminują efektu mgły na okularach, a je zmniejszają. Zaparowanie będzie mniejsze i szybciej zacznie znikać. Stosując ten płyn należy pamiętać, by codziennie spryskać obie powierzchnie soczewek (zewnętrzną i wewnętrzną). Następnie należy odczekać kilkanaście sekund, po czym delikatnie wytrzeć soczewki. Trzeba przy tym uważać, by całkowicie nie zetrzeć naniesionej warstwy ochronnej. Oczywiście stosowanie soczewek organicznych z dobrą powłoką hydrofobową oraz używanie płynów przeciw parujących daje najlepsze wyniki, niż stosowanie każdej osobno. 
zamówić u optyka soczewki z tzw. powłoką Optifog marki Essilor. Firma ta od listopada 2011r. stworzyła soczewki, które nie zachodzą parą. Swoje zadanie spełniają po naniesieniu na ich powierzchnie 1 kropli specjalnego płynu, który dodawany jest darmowo do soczewek Optifog. Czynność tę wystarczy wykonać raz w tygodniu.  Więcej o soczewkach Optifog można znaleźć tu klik >>>   Dla Państwa udało nam się pozyskać wersję demonstracyjną Optifog oraz wykonać testy faktycznej ich skuteczności. Pokazuje je filmik. By go obejrzeć wystarczy kliknąć tu >>>

http://www.optifog.pl/http://www.youtube.com/watch?v=CtNS7bh2IIUhttp://www.okularyporadnik.pl/OKULARYporadnik/index.htmlshapeimage_2_link_0shapeimage_2_link_1

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź:

Para na soczewkach może pojawiać się w różnych sytuacjach:

  1. - Najczęściej problem ten doskwiera nam zimą, gdy z zimnego dworu wchodzimy do ciepłego pomieszczenia. Efekt zaparowania jest tym większy im na większą różnicę temperatur soczewki te były wystawione.

  2. -Z zaparowanymi soczewkami mogą się również męczyć osoby uprawiające sport. Podniesiona temperatura ciała sportowca przenosi się na soczewki okularowe, które w kontakcie z chłodniejszym powietrzem otoczenia mogą zachodzić parą.

  3. -Efekt ten pojawia się w czasie zbliżenia się osoby w okularach do gorącego napoju, jedzenia, itp.

  4. -Również osoby użytkujące okulary noszące dodatkowo maseczki (np. chirurdzy, stomatolodzy) mogą się skarżyć na mgłę na swoich okularach

Występowanie tego zjawiska wynika z gwałtownej zmiany temperatury. Rządzą tym prawa fizyki, które nie tak prosto oszukać.

Gdy soczewki w naszych okularach zajdą mgłą możemy po prostu czekać, aż osiągną temperaturę zbliżoną do otoczenia, wówczas para zacznie znikać sama, albo: