czy potrzebuję soczewki relaksacyjne

Soczewki relaksacyjne przeznaczone są dla osób, które nie noszą jeszcze okularów lub potrzebują tylko jedną parę okularów zarówno do patrzenia w dal jak i do bliży i są w wieku pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. U osób tych średnio po ok 4-6 godzinach czytania, bądź wpatrywania się w ekran monitora stopniowo, coraz silniej zaczyna doskwierać zmęczenie i pieczenie oczu. Może to wywoływać bóle głowy, dekoncentrację i ogólne przemęczenie organizmu. Człowiek nie jest bowiem przystosowany do patrzenia przez wiele godzin stale na bliską odległość. Dodatkowo u osób powyżej 30 roku życia dolegliwości te są nasilane przez nieuniknione prawo natury każdego oka, polegające na powolnym zmniejszaniu się wraz z wiekiem wielkości akomodacji oka (tzw. amplitudy akomodacji). Wskutek tego nadwyrężamy swoje oczy, które przemęczone nadmiernym wysiłkiem powodują wspomniane niedogodności.


Soczewki relaksacyjne posiadają specjalna konstrukcję, która poprzez odciążenie wysiłku akomodacyjnego wspomagają oczy w patrzeniu bez ich przemęczania. Polega to na tym iż w dolnej części soczewka posiada progresywnie nieco inną moc, wskutek czego ułatwia oczom akomodowanie. Dokuczliwości ustępują.

Oczywiście soczewki takie należy uszlachetnić powłoką antyrefleksyjną.

Żeby zamówić takie soczewki trzeba pokazać optykowi aktualną receptę okularową lub dać optykowi do odczytania moce aktualnie noszonych okularów (pod warunkiem, że widzimy w nich wyraźnie), a najlepiej ponownie przebadać porządnie swój wzrok.

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: