progresywne_files/Hoyalux-iD.com%20%20%20Opticians.swf

Są to soczewki dla osób po 40 roku życia, które potrzebują jedne okulary do patrzenia w dal (chodzenie po ulicy, oglądanie telewizji), a drugie okulary do bliży (np. czytanie, szycie, majsterkowanie), a i przydałaby się im trzecie okulary do komputera, odczytania nawigacji w samochodzie i innych odległości pośrednich.

Soczewki te umożliwiają takim osobom wyraźne widzenie na każdą odległość.

Wyglądają jak normalne soczewki, tyle że na ich powierzchni moc zmienia się płynnie. W sposób niewidoczny zawierają w sobie jednocześnie część do patrzenia w dal, odległości pośrednie, oraz strefę do patrzenia w bliż.

Okulary z soczewkami progresywnymi są jakby szyte na dane oczy użytkownika. Tylko on będzie w nich widzieć wyraźnie i czuć się komfortowo. Inna osoba nawet z taką sama wadą oczu już nie.


Oczywiści soczewki progresywne mogą wystąpić z powłoką antyrefleksyjną i z powłoką fotochromową.


Zalecane są osobom, które:


 1. są prezbyopami (ukończyły 40 rok życia), bowiem dają nieopisaną wygodę

 2. chcą w jednych okularach widzieć wyraźnie, bez względu na jaką odległość patrzą

 3. nie chcą co chwilę zmieniać okularów do dali na okulary do bliży, czy do komputera

 4. pracując często patrzą na różne odległości

 5. nie chcą, by widoczna była tzw. "wtopka"- strefa do bliży w soczewkach dwuogniskowych, która zdradza wiek

 6. mają aktywny styl pracy

 7. cenią sobie użyteczność i komfort - posiadanie 3 okularów w jednym

Ważne dla nowych użytkowników soczewek progresywnych:


W soczewkach progresywnych widzi się nieco inaczej, niż w tradycyjnych soczewkach jednoogniskowych, dlatego trzeba się przyzwyczaić do nowego sposobu patrzenia. Trwa to od kilku minut do 3-4 dni. Chodzi o to, że trzeba sobie wyrobić nawyk polegający na tym, że:

 1. trzeba więcej ruszać głową w pionie by złapać ostrość w zależności na jaką odległość patrzymy. Czyli w zależności od odległości do obserwowanego przedmiotu jego ostry obraz uzyskuje się poprzez spokojne pionowe ruchy głową

 2. chcąc coś przeczytać należy głowę podnieść nieco ku górze

 3. chcąc coś zobaczyć co jest umiejscowione z boku trzeba odwrócić głowę, a nie zerkać kątem oka, czyli żeby spojrzeć np. w prawo trzeba skręcić całą głowę w tym kierunku, a nie tylko oczy

 4. moc w tych soczewkach zmienia się w sposób płynny i niewidoczny

 5. należy uważać przy schodzeniu po schodach, przy wysiadaniu z tramwaju, czy autobusu. Wówczas trzeba mocno schylić głowę, by nie patrzeć przez obszar do bliży!

 6. soczewki te posiadają nieco mniejsze pola widzenia niż w przypadku okularów z soczewkami jednoogniskowymi

Decydując się na soczewki progresywne należy:


 1. zrobić porządnie badanie wzroku

 2. z nowa receptą oraz z poprzednimi okularami udać się do optyka

 3. wybrać zakład optyczny, gdzie znajduje się optyk-mistrz lub optyk-technik, a nie ekspedientki

 4. poinformować optyka o swoim stylu życia, pracy, w jakich ilościach korzystamy z czytania, z komputera, z patrzenia w dal. Pomoże to optykowi w wyborze najwłaściwszej soczewki do naszych oczekiwań i potrzeb (soczewek progresywnych jest wiele rodzajów)

 5. wybrać oprawkę o większym polu widzenia. Montaż soczewek progresywnych do wąskich oprawek jest możliwy, jednak gwałtowniejszy w nich przyrost mocy zmniejsza komfort użytkowania takich okularów. Poza tym nie jest wskazany dla osób, które po raz pierwszy decydują się na soczewki progresywne. Optyk pomoże nam we właściwym wyborze, w zależności od naszego gustu i preferencji.

Dodatkowo soczewki progresywne różnią się jeszcze wielkością zniekształceń w obszarach bocznych. Przeszkadzają one w zerkaniu na boki. Najnowsze konstrukcje tzw. „free form” mają znacznie zminimalizowane te aberracje.


Istnieją również konstrukcje soczewek, które dodatkowo uwzględniają charakter wady wzroku (inna jest dla dalekowidza, inna dla krótkowidza).

Dostać można też specjalne soczewki progresywne do prowadzenia samochodu (będziesz w nich dobrze widzieć od ok. 50cm do nieskończoności, ale posiadają szersze pola widzenia)


Są również soczewki progresywne, które uwzględniają indywidualne zachowania użytkownika np. czy patrząc na bok skręca głowę, czy kieruje tam tylko oczy.

Do nabycia są również konstrukcje, które uwzględniają nietypowy rodzaj oprawek, czy sposób ich noszenia przez klienta.


W zależności od konstrukcji soczewek progresywnych różnią się one ceną. Soczewka z szerszymi strefami (polami) wyraźnego widzenia, a zwłaszcza z szerszym obszarem patrzenia pośredniego (o tzw. szerszym kanale progresji) powoduje wzrost ceny. Im jest on szerszy tym pole widzenia jest większe, a patrzenie jest wygodniejsze. Cena zależy również od miejsca, gdzie zamawiamy soczewki, ich firmy, ale przede wszystkim od charakteru budowy soczewki progresywnej.


Poniżej przedstawiono trzy rodzaje soczewek progresywnych o różnych obszarach czynnych (polach wyraźnego widzenia). Zostały one przedstawione za pomocą szarej linii (która oczywiście na soczewce nie jest widoczna). Zdjęcie po lewej stronie pokazuje soczewkę progresywną o bardzo wąskich polach widzenia, a zdjęcie po prawej przedstawia soczewkę o bardzo szerokich polach widzenia zarówno w strefie do dali, jak i do bliży i do odległości pośrednich. Zdjęcie środkowe to soczewka o uśrednionych strefach widzenia.

Poniżej zakres wyraźnego widzenia w soczewkach progresywnych

Tak widać przez soczewki progresywne (tylko boczne obszary będą niewyraźne)

Rodzaje soczewek progresywnych


Należy wiedzieć, że wśród przez soczewek progresywnych istnieje kilka rodzajów, które różnią się między sobą szerokością części widzenia pośredniego - tzw. kanału progresywnego.

Dla osób, które często korzystają z komputera, prowadzą bardziej dynamiczny styl życia, są w ciągłym ruchu potrzebne będą soczewki progresywne z szerokim kanałem. Natomiast osoby, które rzadko korzystają z komputera mogą wybrać węższy kanał.

W kolumnie poniżej - tak widać przez soczewki progresywne o węższych polach widzenia (większe obszary boczne są niewyraźne)

W kolumnie poniżej - tak widać przez soczewki progresywne o najlepszych polach widzenia (mniejsze obszary boczne są niewyraźne)

W soczewkach progresywnych gdziekolwiek patrzysz widzisz wyraźnie

W kolumnie poniżej - wersja pośrednia

Poniżej zamieściłem kilka filmików, które trafnie przedstawiają różnice jak widzi się przez soczewki progresywne o standardowej (konwencjonalnej) budowie (widoczne są zniekształcenia krawędzi pionowych i poziomych) oraz jak widzi się w najlepszych soczewkach progresywnych (zniekształcenia są mało zauważalne).

Najnowsza konstrukcja progresji po wewnetrznej stronie soczewki, o której będzie mowa w filmach jest już stosowana przez wiekszość producentów soczewek progresywnych.

Soczewki progresywne nie nadają się dla osób: z zezem, nerwicowych, z dużą różnicą w mocach potrzebnych soczewek pomiędzy okiem prawym i lewym

Sprawdź tematy pokrewne:

soczewki półprogresywnebiurowe.html
soczewki dwuogniskowebif.html
jakie po 40 r.ż.po_40.html

o soczewkach progresywnych

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź:

Pierwszy film należy do SEIKO. Bardzo rzeczowo i konkretnie został tu przedsawiony temat prezpiobii i jej pokonaiu dzięki soczewkom progresywnym.

Drugi film został stworzony przez firmę HOYA - jednego z największych producentów soczewek okularowych. Osoby nie znające języka niemieckiego dzięki prostym rysunkom i tak zrozumieją różnice w widzeniu przez soczewki progresywne zwykłe i najnowsze.

Trzeci film również od HOYA jest uzupełnieniem wcześniej prezentowanych różnic widzenia w zależności od użytkowanych okularów z soczewkami progresywnymi.