okulary z internetu


Przeglądając strony internetowe od pewnego czasu możemy spotkać oferty sprzedaży oprawek, czy wręcz wykonania całych okularów, które można nabyć poprzez sieć. Mając na uwadze dobro użytkowników okularów oraz dbając o ich budżet i komfort użytkowania muszę stanowczo przestrzec przed zaopatrywaniem się w okulary tą drogą. Powodów jest wiele.

W oprawach okularowych nie ma numeracji takiej jak w odzieży. Każda oprawa posiada wszak wymiar tarczy (okularu), mostka i zausznika, ale nawet ja znając te cyfry nie byłbym w stanie określić na odległość, czy dana oprawka będzie mi pasować. Można to jedynie stwierdzić przymierzając daną oprawkę. Bardzo często jest tak, że widząc oprawkę, która się nam podoba ubieramy na nos, a wtedy okazuje się, że wyglądamy w niej nie specjalnie. Albo ujawnia się wówczas, że dana oprawka jest dla nas za mała/duża, za wąska/szeroka, gniecie nas w nos, źle się w niej czujemy. Po zakupie takiej oprawki z reguły nie da się już z nią nic zrobić. Takie oprawki leżą w szufladzie i pieniądz został wyrzucony. Zatem nie warto kusić się na nieco niższe ceny oprawek z internetu.

Ostatnio pojawia się coraz więcej tzw. przebieralni opraw okularowych. Na podstawie własnego zdjęcia można ocenić, jak by się wyglądało w danych okularach. W oparciu o własne próby przetestowania tego sposobu stwierdzam, że metoda ta jest bardzo ogólna i osoby o szerszych/węższych głowach mogą się bardzo rozczarować.

Każdą oprawkę optyk musi przede wszystkim dopasować do głowy, tak by dobrze leżała, nie gniotła, nie uwierała, nie zsuwała się z nosa. Zakup poprzez internet nie daje tego. Optycy również nie zgadzają się na dopasowywanie opraw, zakupionych gdzie indziej. Zatem będziemy musieli się męczyć z dyskomfortem noszenia takich okularów.


Tym bardziej nie wyobrażam sobie wykonania okularów dla osoby, której nie widzę jak leżą jej oprawki, jej sposobu noszenia, bez osobistego zmierzenia rozstawu oczu (każdego oka osobno). Przy soczewkach progresywnych, dwuogniskowych, biurowych, asferycznych potrzebne są dodatkowe pomiary, które można uzyskać tylko i wyłącznie przy bezpośrednim osobistym kontakcie z klientem.

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: