materiały na oprawki

Oprawki okularowe są niezbędne, gdyż utrzymują soczewki okularowe tak by znajdowały się one w określonym miejscu i w odpowiedni sposób przed naszymi oczami. Ramki te powinny charakteryzować się odpowiednia trwałością i elastycznością. Oczywiście muszą być antykorozyjne, niepalne, rozkręcalne, miłe w dotyku, antyalergiczne. Oczywiście ze względu na swój charakter i cienkie wymiary nie wymagajmy od nich by przetrwały np. nadepnięcie nogą czy sytuację, gdy na nie usiądziemy. Przyjmuje się, że oprawki okularowe powinny służyć użytkownikowi 2 lata. Po tym czasie i tak wzrok się zmienia, a wraz z nim powinno się wymienić ramki. Poza tym warto raz na dwa lata zmienić swój wygląd, bowiem to polepsza nasze samopoczucie.

Obecnie do produkcji opraw wykorzystuje się rozmaite metale i ich stopy oraz tworzywa.

Typowymi metalami są: stal nierdzewna, nowe srebro, aluminium, tytan, stopy metali. Na pokrycie używa się miedzi, niklu, chromu, złota.

Wśród tworzyw sztucznych najpopularniejsze są: azotan celulozy (celuloid), octan celulozy, plexiglas, bakelit, żywice akrylowe, nylon, poliamid, włókna węglowe.

Z tworzyw naturalnych używa się głównie: rogu zwierzęcego, szylkret (ze skorupy żółwia), kości słoniowej, masy perłowej, drewna, skóry.

Poniżej opisze pokrótce najważniejsze cechy kilku z nich.


Monel - wykorzystywany głownie jako materiał bazowy oprawy okularowej.

Stal nierdzewna - stop stali z innymi metalami. Odpowiednie proporcje powodują jej antykorozyjność. Jest bardzo twarda, antyalergiczna, sprężysta. Jest wykorzystywana przy cienkich ramkach.

Tytan - jest materiałem idealnym na oprawki okularowe. Rzadkość występowania tego pierwiastka w naturze powoduje jego wysoką cenę, dlatego też sporadycznie cała ramka jest zrobiona całkowicie z tego metalu. Jego najważniejszymi cechami jest: lekkość (o ok. 48%), hiperalergiczność (nie wywołuje alergii), antykorozyjny, o 20% zwiększona wytrzymałość mechaniczna (choć oprawkę z tytanu też można uszkodzić, a wówczas naprawa spawania jest prawie niemożliwa).

Beta tytan - jest to kombinacja tytanu, banadu i aluminium, by stworzyć materiał elastyczny. Ma cechy tytanu.

Flexon - doskonała wytrzymałość. Oprawę z tego metalu można by owinąć dookoła palca. W praktyce wykorzystuje się go na części mostka i zauszników.

Aluminium - jest lekki i nie koroduje. Daje kolor biały po szary. Jednak już istnieją odpowiednie technologie, by uzyskać z niego inne kolory. Jego główna wadą jest uczucie zimnego metalu po zetknięciu ze skronią.

Nikiel - dobrze sprawdza się jako materiał na ramki, ale u alergików wywołuje silną alergię.

Nowe srebro - nazwa jest myląca, bo jest to stop o przeważającej ilości miedzi. By ją wybielić dodaje się tu niklu. Jest odporny na czynniki atmosferyczne.

Złoto - wykorzystywane jest jedynie jako pokrycie metalu bazowego. Cała ramka ze złota byłby zbyt miękka i zbyt elastyczna.

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź:

Kontakt