Są to inteligentne soczewki, które reagują na światło - przyciemniają się na słońcu, a w pomieszczeniach rozjaśniają się.
Stopień i szybkość ich przyciemniania się i rozjaśniania zależy od:
‣ natężenia słońca
‣ temperatury (najlepiej reagują przy 21st.C)
‣ materiału, z którego są wykonane soczewki (szklane reagują znacznie wolniej, a najnowsze soczewki organiczne potrafią się przyciemnić do 82%)
‣ pory roku (w okresie zimowym przyciemniają się nieco mocniej, chroniąc przed ostrym odbijaniem się słońca od śniegu, jednak potrzebują więcej czasu na odbarwienie)
‣ miejsca przebywania (poza miastem przyciemnią się mocniej, gdyż powietrze jest tam czystsze, a także w górach, gdyż powietrze jest tam rzadsze i jesteśmy bliżej słońca)
‣ okresu użytkowania soczewek (po około 4 latach można zaobserwować pewny spadek wrażliwości soczewek, co jest efektem tzw. starzenia się soczewek fotochromowych)
Są przeznaczone dla:
‣ dla osób, które cenią sobie praktyczność, uniwersalność użyteczność, wygodę i komfort
‣ dla osób, które mają bardzo wrażliwe oczy
‣ dla osób, których oczy łzawią na słońcu
‣ dla osób, które nie chcą nosić dwóch par okularów: korekcyjne bezbarwne i korekcyjne przeciwsłoneczne
‣ dla osób, które są 100% ochrony przed promieniami UV
Rodzaje fotochromów:
Soczewki fotochromowe mogą być mineralne (szklane) jak i organiczne („plastikowe”).
Wśród szklanych soczewek fotochromowych można wyróżnić generalnie jeden rodzaj fotochromów. Natomiast wśród soczewek organicznych można wyróżnić ogólnie 3 rodzaje soczewek fotochromowych. Różnią się one między sobą przede wszystkim szybkością ściemniania się pod wpływem słońca, szybkością rozjaśniania się w pomieszczeniach, stopniem przyciemnienia się i stopniem bezbarwności w pomieszczeniach. Te najprostsze i zarazem najtańsze w pomieszczeniach posiadają już pewne przyciemnienie, na słońcu ściemnią się do ok. 50-60%, posiadają większą zależność od temperatury, a czas ściemniania się i rozjaśniania się jest dłuższy. Najlepsze fotochromy w pomieszczeniach są wręcz bezbarwne, a na słońcu (tylko nie tym afrykańskim) można je używać niemal prawie jak soczewki przeciwsłoneczne. Ich czas reakcji jest znacznie szybszy.
✦ Soczewek fotochromowych nie należy jednak traktować jako typowo przeciw słonecznych na np. plażę czy wycieczki do ciepłych krajów, bowiem zbyt słabiej się barwią przy wysokich temperaturach. W tym celu najlepsze będą przeciwsłoneczne z określoną korekcją.
✦ Soczewki fotochromowe przyciemniają się tak naprawdę pod wpływem promieni UV, które emituje słońce. W pochmurne dni, pomimo braku słońca część promieni UV przedziera się przez chmury, dlatego nie należy się dziwić, że wówczas soczewki też się lekko przyciemnią. Za to mamy pewność, że nasze oczy są w 100% chronione przed szkodliwymi promieniami UV.
✦ Trzeba również mieć na uwadze, że soczewki fotochromowe nie przyciemnią się wcale bądź tylko trochę wewnątrz samochodu. Szyba naszego samochodu blokuje bowiem promienie UV, na które reagują fotochromy.
✦ Soczewki fotochromowe warto oczywiście uszlachetnić powłoką antyrefleksyjną. Odblaski w każdych warunkach męczą oczy.
✦ Soczewki fotochromowe można posiadać w każdej opcji, czy to jako soczewki progresywne, dwuogniskowe, jednoogniskowe, odporne na pęknięcia, sportowe.
✦ Kolor zabarwiania się fotochromów jest głównie brązowy (ten kolor daje żywsze kolory) lub szary (zciemnia się 2-3% mocniej).
Na rynku optycznym można dostać następujące kolory fotochromów:
Sprawdź tematy pokrewne:
czy potrzebuję soczewki fotochromowe
O K U L A R Y - P O R A D N I K
Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki
Zanim kupisz okulary sprawdź:
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie do wszystkich tekstów zamieszczonych na stronach witryny www.okularyporadnik.pl należą do Zakładu Optycznego Józef Wróblewski. Jakiekolwiek wykorzystanie całości lub ich fragmentów bez zgody Zakładu Optycznego Józef Wróblewski będzie stanowiło naruszenie przysługujących tej firmie autorskich praw majątkowych, które to działanie zagrożone jest odpowiedzialnością karną jak i cywilną.
Wszelkie materiały graficzne wykorzystane na tej witrynie posłużyły wyłącznie w celach informacyjnych.
Materiały zawarte w poradniku mają charakter poglądowy i nie stanowią porad, z tytułu wykonania których użytkownikowi przysługiwałyby jakiekolwiek roszczenia względem autora Poradnika. Autor poradnika nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do porad zamieszczonych na stronach www.okularyporadnik.pl.
Since 2010 A. Wróblewski