pomoce optyczne dla słabowidzących

Wzrok jest dla człowieka bezcenny, gdyż dzięki niemu odbiera on aż 82% wszystkich wrażeń. By się o tym przekonać załóżmy opaskę na oczy i spróbujmy wykonać kilka najprostszych czynności (najlepiej w domy, np umyć zęby, nalać wody do szklanki). Dlatego trzeba o oczy dbać, bo bez ostrego widzenia trudno się żyje, a póki co choroby i uszkodzenia wzroku bardzo trudno się leczy.

Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się dobrym widzeniem. Nie wszystkim okulary są w stanie całkowicie pomóc, gdyż ich wada wzroku jest zbyt duża. Osoby, które w znacznym stopniu mają uszkodzony wzrok i wykorzystują go jedynie do orientacji nazywane są słabowidzącymi. Dla takich osób istnieją na szczęście specjalne pomoce optyczne, które choć nie zawsze są idealne, czy komfortowe to umożliwiają wykonywanie niektórych czynności.


Ze względu na rodzaj i specyfikę czynności, do której potrzebne jest dobre widzenie osoby słabowidzącej oraz wysokość jego upośledzenia istnieją rożnego rodzaju optyczne instrumenty:


 1. PunktorLupa - jest najpopularniejsza. Może dawać rożne powiększenia. Jednak im większe powiększenie tym mniejsze pole widzenia i odwrotnie. Istnieją rożne możliwości stabilizowania lupy. Może być lupa:
 2. -trzymana na ręce - wtedy jednak obraz może drżeć, gdy nie mamy „chirurgicznej” ręki;

 3. -na statywie, podstawce - świetnie się sprawdza przy czytaniu, majsterkowaniu, zwłaszcza gdy posiada dodatkowe podświetlenie;

 4. -na głowie, zamontowane w oprawach okularowych - rozwiązanie dla osób, które wykonując pracę chcą mieć obie ręce wolne;

 5. -nakładane na tekst - powiększa tylko jedną linijkę i to w jednym kierunku;

 6. -podwieszane na szyi - dobre przy pracach szydełkowych;

Ponad to są następujące rodzaje lup:

 1. -chowane - idealne podczas podróży, do chwilowego korzystania;

 2. -otwarte - do dłuższego korzystania, np czytania;

 3. -elektroniczne - kamerka sczytuje obraz i wyświetla go powiększony na ekraniku LCD. Dobrze, gdy istnieje możliwość zmiany wielkości powiększenia i żeby akumulatorek nie zwiększał znacznie ciężaru urządzenia.


Przy zakupie warto zwróci uwagę, by lupa miała kolorową oprawkę, gdyż jest dla takiej osoby lepiej widoczna, gdy np. leży na półce.


 1. powrót do strony głównejLuneta - posiada większą moc. Dobrze by miała możliwość zmiany ogniskowej. Jest dyskretna, bo chowa się w dłoni; 1. Kontakt Okulary lornetkowe - bardzo dobre podczas pracy w pomieszczeniu. Poza nim zwracają uwagę osób postronnych;


 1. PunktorPowiększalnik TV, ekranu komputera - występuje w formie nakładki na ekran monitora lub telewizora powiększając go;


 1. PunktorPomoce kompensujące ubytki w polu widzenia ( w zależności od anomalii są to lunety pomniejszające, pomoce przemieszczające obraz ).Podczas nabywania pomocy optycznej powinno się uzyskać szczegółowe wyjaśnienie jak należy prawidłowo korzystać z danej pomocy optycznej. W przeciwnym razie może ona być niezadowalająca, czy wręcz nieskuteczna.

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź: