budowa okularów

Poniżej przedstawiono elementy składowe tradycyjnej oprawki okularowej. Warto się zapoznać na co zwrócić uwagę podczas wyboru ramki okularowej.

O K U L A R Y - P O R A D N I K

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź:

Front oprawki - przednia część ramki okularowej.

Mostek - środkowa część frontu okularów. Łączy oba okulary w całość.

Nanośniki (tzw. noski) - to na nich opiera się oprawka na nosie. W ramce z frontem z tworzywa (zdjęcie powyżej po lewej stronie) są one zazwyczaj nieruchome. Ważne, by podczas doboru oprawki nie gniotły one, ani nie uwierały, ponieważ nie ma możliwości ich regulacji. Dlatego osoby z wąską nasadą nosa powinny wybrać oprawkę z wąskim mostkiem, a osoby z szeroką nasadą nosa z szerokim mostkiem. Przy froncie z metalu (oprawka powyżej po prawej stronie) są one głównie ruchome i dopasowują się one do kształtu nosa. Dodatkowo można je regulować. Z czasem mogą one zżółknąć (pod wpływem potu jaki znajduje się na nosie). Wtedy warto je wymienić na bardziej estetyczne bezbarwne. Ważne jest, by nanośniki całą swoją powierzchnią stykały się z nosem. W przeciwnym wypadku mogą uwierać, a wtedy zostawiają na nosie czerwone ślady. Należy je wówczas u optyka odpowiednio ustawić. Próba zrobienia tego samodzielnie grozi ułamaniem zespołu nanośnika. Opłacalne jest wymiana nosków na silikonowe. Są one bardzo mięciutkie, oraz lepiej „trzymają się” nosa. Przy dużych mocach ciężar soczewek jak i całych okularów wzrasta. Warto wówczas założyć noski duże, gdyż waga okularów będzie rozkładać się na nosie na większej powierzchni.

Zauszniki - boczna część okularów. Powinny zachodzić delikatnie za uszy. Absolutnie nie powinny uwierać, gnieść skroni, czy małżowiny usznej. Odpowiednia ich regulacja powoduje, że nie mamy do czynienia z takimi przykrymi dolegliwościami, ani z sytuacją, gdy okulary zsuwają się nam z nosa. Po kilku miesięcznym użytkowaniu okularów mogą się one odkształcić. Jest to zupełnie normalna sposobność i istnieje prawdopodobieństwo, że wspomniane przypadki się wtedy pojawią. Należy wówczas udać się do optyka celem ich skorygowania. Zausznik łączy się z frontem oprawki poprzez zawiaskę, dzięki czemu możliwe jest ich składanie (do lepszego przechowywania). Zawiaska może być wyposażona dodatkowo w tzw. fleks, czyli amortyzator, który chroni w pewnym zakresie zausznik przed wyłamaniem na skutek jego zbytniego wygięcia.

Tarcza (Okular) - część okularów, w który montuje się soczewkę okularową. Występuje lewa i prawa.

Soczewka okularowa - odpowiednia soczewka, która koryguje widzenie. Występuje lewa i prawa.

Kontakt

Zausznik

Zausznik

Front oprawki

Nanośniki

Nanośniki

Mostek

Soczewka okularowa

Tarcza (Okular)