Są to soczewki, które są przeznaczone dla osób, które posiadają większą wadę wzroku (powyżej +/- 4,00) i chcą, by ich soczewki w okularach wyglądały estetycznie, czyli były cieńsze i płaskie.
Płastsza konstrukcja soczewki powoduje także, że taka soczewka znajduje się bliżej oczu, przez co zmniejszony jest w niewielkim stopniu efekt lupy, czyli nasze oczy dla naszego rozmówcy wydają się w swojej wielkości bardziej naturalne. Są już nieco mniej powiększone w przypadku soczewek dodatnich oraz nieco mniej pomniejszone w przypadku soczewek ujemnych. Tak naprawdę zabieg ten można w znacznym stopniu uzyskać pamiętając, by nasze okulary znajdowały się stale na nasadzie naszego nosa. Efekt powiększonych i pomniejszonych oczu wzrasta znacząco w przypadku noszenia okularów w połowie, czy na końcu nosa.
Asferyczność oprócz uczynienia soczewki dodatkowo cieńszej i mniej wypukłej powoduje dodatkowo zmniejszanie zniekształceń, gdy patrzymy na przedmioty przez obwodowe części naszej soczewki.
Soczewki asferyczne występują z reguły w połączeniu z indeksem, czyli stopniem pocienienia soczewki (czytaj więcej o indeksie >>>klik). Bezwzględnie powinny być pokryte powłoką antyrefleksyjną, w przeciwnym razie narazimy się na niedogodności związane z powidokami, czyli efektem widzenia latających muszek i duszków.
Soczewki te mogą występować również w wersji z fotochromem oraz jako soczewki progresywne.
Soczewki asferyczne są to soczewki, które nie są zrobione z wycinka kuli, tak jak w przypadku soczewek sferycznych, ale są wycinkiem zaawansowanych figur. Poprzez swoją zaawansowana konstrukcję patrzenie przez takie soczewki jest nieco inne niż przez zwykłe soczewki sferyczne i dlatego przy początkowym ich użytkowaniu trzeba się do nich przyzwyczaić. Nasze oczy, a właściwie nasz mózg musi przywyknąć do innego sposobu widzenia świata, bez aberracji.
Soczewki asferyczne nie są pozbawione wad (w myśl zasady „coś za coś”):
- im większy indeks tym nieco gorsze są właściwości optyczne soczewki;
- przy patrzeniu skośnym na krawędzi przedmiotu może być widoczna kolorowa poświata;
-poprzez konieczność przyzwyczajenia się do nich odradzałbym ich wybór przez osoby po 40 roku życia, które wcześniej nie nosiły soczewek asferycznych
-czasami najlepszy obraz uzyskuje się patrząc przez środki soczewek asferycznych wprawionych w nasze okulary, a patrząc przez brzegowe części soczewek obraz może być mniej wyraźny. To znak, że prawdopodobnie nasze oczy zbyt polubiły i zbyt przyzwyczaiły się do dotychczasowych zniekształceń
Ważne:
Soczewki asferyczne należy montować tylko w porządnych zakładach optycznych, gdyż podczas wprawiania soczewek należy wziąć pod uwagę rozstaw oczu użytkownika i to każde jego oko oddzielnie oraz położenie źrenic w oprawie. Tylko poprawne oprawienie soczewek przez dyplomowanego optyka gwarantuje przyzwyczajenie się do tych soczewek i pełne zadowolenie.
czy wybrać soczewki asferyczne
O K U L A R Y - P O R A D N I K
Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki
Zanim kupisz okulary sprawdź:
Sprawdź jak jeszcze uzyskać cieńszą soczewkę klikając na >>>
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie do wszystkich tekstów zamieszczonych na stronach witryny www.okularyporadnik.pl należą do Zakładu Optycznego Józef Wróblewski. Jakiekolwiek wykorzystanie całości lub ich fragmentów bez zgody Zakładu Optycznego Józef Wróblewski będzie stanowiło naruszenie przysługujących tej firmie autorskich praw majątkowych, które to działanie zagrożone jest odpowiedzialnością karną jak i cywilną.
Wszelkie materiały graficzne wykorzystane na tej witrynie posłużyły wyłącznie w celach informacyjnych.
Materiały zawarte w poradniku mają charakter poglądowy i nie stanowią porad, z tytułu wykonania których użytkownikowi przysługiwałyby jakiekolwiek roszczenia względem autora Poradnika. Autor poradnika nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do porad zamieszczonych na stronach www.okularyporadnik.pl.
Copyright © 2010-2022 A. Wróblewski