Są to soczewki, które są przeznaczone dla osób, które posiadają większą wadę wzroku (powyżej +/- 4,00) i chcą, by ich soczewki w okularach wyglądały estetycznie, czyli były cieńsze i płaskie.


Płastsza konstrukcja soczewki powoduje także, że taka soczewka znajduje się bliżej oczu, przez co zmniejszony jest w niewielkim stopniu efekt lupy, czyli nasze oczy dla naszego rozmówcy wydają się w swojej wielkości bardziej naturalne. Są już nieco mniej powiększone w przypadku soczewek dodatnich oraz nieco mniej pomniejszone w przypadku soczewek ujemnych. Tak naprawdę zabieg ten można w znacznym stopniu uzyskać pamiętając, by nasze okulary znajdowały się stale na nasadzie naszego nosa. Efekt powiększonych i pomniejszonych oczu wzrasta znacząco w przypadku noszenia okularów w połowie, czy na końcu nosa.


Asferyczność oprócz uczynienia soczewki dodatkowo cieńszej i mniej wypukłej powoduje dodatkowo zmniejszanie zniekształceń, gdy patrzymy na przedmioty przez obwodowe części naszej soczewki.
Soczewki asferyczne występują z reguły w połączeniu z indeksem, czyli stopniem pocienienia soczewki (czytaj więcej o indeksie >>>klik). Bezwzględnie powinny być pokryte powłoką antyrefleksyjną, w przeciwnym razie narazimy się na niedogodności związane z powidokami, czyli efektem widzenia latających muszek i duszków.

Soczewki te mogą występować również w wersji z fotochromem oraz jako soczewki progresywne.
Soczewki asferyczne są to soczewki, które nie są zrobione z wycinka kuli, tak jak w przypadku soczewek sferycznych, ale są wycinkiem zaawansowanych figur. Poprzez swoją zaawansowana konstrukcję patrzenie przez takie soczewki jest nieco inne niż przez zwykłe soczewki sferyczne i dlatego przy początkowym ich użytkowaniu trzeba się do nich przyzwyczaić. Nasze oczy, a właściwie nasz mózg musi przywyknąć do innego sposobu widzenia świata, bez aberracji.


Soczewki asferyczne nie są pozbawione wad (w myśl zasady „coś za coś”):

- im większy indeks tym nieco gorsze są właściwości optyczne soczewki;

- przy patrzeniu skośnym na krawędzi przedmiotu może być widoczna kolorowa poświata;

  1. -poprzez konieczność przyzwyczajenia się do nich odradzałbym ich wybór przez osoby po 40 roku życia, które wcześniej nie nosiły soczewek asferycznych

  2. -czasami najlepszy obraz uzyskuje się patrząc przez środki soczewek asferycznych wprawionych w nasze okulary, a patrząc przez brzegowe części soczewek obraz może być mniej wyraźny. To znak, że prawdopodobnie nasze oczy zbyt polubiły i zbyt przyzwyczaiły się do dotychczasowych zniekształceń


Ważne:

Soczewki asferyczne należy montować tylko w porządnych zakładach optycznych, gdyż podczas wprawiania soczewek należy wziąć pod uwagę rozstaw oczu użytkownika i to każde jego oko oddzielnie oraz położenie źrenic w oprawie. Tylko poprawne oprawienie soczewek przez dyplomowanego optyka gwarantuje przyzwyczajenie się do tych soczewek i pełne zadowolenie.

Kontakt

czy wybrać soczewki asferyczne

        O K U L A R Y -  P O R A D N I K  

Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki

Zanim kupisz okulary sprawdź:

soczewki indeksowanesoczewki_ciensze.html

Sprawdź jak jeszcze uzyskać cieńszą soczewkę klikając na >>>